• "Klient' Asghara Farhadiego w kinach 21 kwietnia w kinach
  Asghar Farhadi rzekł, że przez film „Klient” chciał pokazać, kiedy i dlaczego w człowieku rodzi się zło. Idea to tak trudna i tak stara, jak zmaganie się człowieka ze sztuką. Oscarowy film Irańczyka wnosi do dyskursu na tyle dużo, że już był wyświetlany jako wstęp do warsztatów filozoficznych. Spokojnie – to obraz dla każdego, kto ma w sobie choćby krztę wrażliwości.
 • Justin Timberlake i jego fantastyczny występ
  Takie rzeczy potrafią robić tylko najwięksi. Justin Timberlake zrobił to najlepiej. Ten moment oscarowej gali wspominać będziemy z radością.
 • Oscary 2017
  Finał tegorocznych Oscarów z pewnością przejdzie do historii na skutek pomyłki, do jakiej doszło podczas wręczania statuetki w kategorii "Najlepszy film". Winę za spektakularną wpadkę właśnie wzięła na siebie korporacja PricewaterhouseCoopers.
 • Emma Stone
  Sześć statuetek dla tegorocznego faworyta, filmu "La La Land" - choć przez chwilę zanosiło się, że będzie ich siedem. Absolutnie zaskakujący i jak się wydaje niewyreżyserowany finał gali rozdania Oscarów, która zakończyła się spektakularną pomyłką wręczających. A już wcześniej nie zabrakło trakcji - odniesień politycznych, wycieczki turystów, spadających z nieba cukierków. Oto nasza relacja!
 • Fragment plakatu do "Powidoków" Andrzeja Wajdy
  Nic nie rozsierdziło władzy komunistycznej bardziej, jak to, że Karol Wojtyła został papieżem. Nic tak nie uderzy w obecną władzę, jak Oscar dla "Powidoków". To oczywiście film o  wielkim artyście i Polaku – Władysławie Strzemińskim, z wybitną kreacją Bogusława Lindy. Ale i pośmiertny krzyk z ostrzeżeniem, do czego doprowadza narzucanie jednego sposobu myślenia, jednego spojrzenia na sztukę. Chciałbym się mylić, ale TVP pod obecnymi rządami "Powidoków" - podobnie jak i "Idy" - raczej nie pokaże.
 • "Więzi" Zofii Kowalewskiej
  "Więzi" Zofii Kowalewskiej, jako jedyny polski krótkometrażowy film dokumentalny, znalazły się na tegorocznej shortliście do Oscara - poinformował producent Studio Munka-SFP. Oznacza to, że obraz ma szansę znaleźć się pośród pięciu produkcji nominowanych w tej kategorii.
 • Powidoki
  "Mistrz Jedi polskiego kina Andrzej Wajda przedstawia w »Powidokach« kolejny gorzki epizod z brutalnej historii swojego kraju. Tym razem tematem czyni awangardowego malarza Władysława Strzemińskiego, męczennika filisterskiej, stalinowskiej ortodoksji, ale jest być może cień osobistej identyfikacji w tym liście miłosnym od jednego polskiego artysty dysydenta do drugiego" - pisał o "Powidokach" w "The Hollywood Reporter" Stephen Dalton. Komisja Oscarowa zdecydowała, że będzie to polski kandydat do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny".
 • Powidoki
  "Powidoki" Andrzeja Wajdy polskim kandydatem do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny - poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej.
 • Curtis Hanson
  Amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy Curtis Hanson, nagrodzony w 1997 roku Oscarem za scenariusz do filmu "Tajemnice Los Angeles", został znaleziony martwy w swoim domu w Hollywood - poinformowała policja w Los Angeles.
 • Na zdjęciu archiwalnym z 27.11.2013 r. reżyser Andrzej Wajda podczas spotkania promującego książkę "Andrzej Wajda. Podejrzany" autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki
  Andrzej Wajda kończy 90 lat. Z tej okazji w całym kraju odbędą się imprezy, przeglądy i wystawy związane z wybitnym polskim reżyserem. W 2000 r. Wajda został nagrodzony Oscarem za całokształt twórczości; autor m.in. filmów "Kanał", "Popiół i diament", "Lotna", "Niewinni czarodzieje", "Popioły", "Wszystko na sprzedaż", "Krajobraz po bitwie", "Brzezina", "Wesele", "Panny z Wilka", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Bez znieczulenia", "Człowiek z żelaza", "Kronika wypadków miłosnych", "Korczak", "Pan Tadeusz", "Katyń" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei".