• Witold Gombrowicz
  Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli organizuje cykl imprez pn. "Kosmos", związanych z przypadającą 25 lipca 50. rocznicą śmierci pisarza. Na rozpoczynające się w piątek obchody złożą się koncerty, spektakle, wystawy.
 • David Bowie
  W tym miesiącu przypada 50. rocznica nie jednego, lecz dwóch kosmicznych wydarzeń: lądowania na Księżycu oraz premiery singla "Space Oddity" Davida Bowiego.
 • Adam Michnik
  50 lat temu, 8 marca 1968 r. odbył się wiec protestacyjny studentów UW w związku ze zdjęciem wystawianych w Teatrze Narodowym "Dziadów" oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Stało się to początkiem tzw. wydarzeń marcowych, czyli buntu młodzieży, a jednocześnie kryzysu politycznego związanego z walką frakcyjną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy.
 • Charlie Watts, Keith Richards, Ronnie Wood i Mick Jagger na otwarciu wystawy "Rolling Stones 50"
  12 lipca 1962 roku zagrali swój pierwszy koncert. Pół wieku później legendarni Stonesi otworzyli wystawę fotografii "Rolling Stones 50". Ekspozycja w londyńskim Somerset House to tylko jeden elementów jubileuszu. Na rynek trafiły dwie nowe książki, w tym jedna kontrowersyjna o Micku Jaggerze. W listopadzie odbędzie się premiera filmu o supergrupie, a jej wokalista zapowiada: "Mamy nadzieje zagrać parę koncertów w tym roku, rozmowy na ten temat wciąż trwają. Nie wiem, co będzie dalej, ale chcemy razem grać, mamy wspólne plany".
 • The Rolling Stones w londyńskim Saville Theatre – 14.12.1969
  Jeden z najsłynniejszych zespołów rockowych powstał przez przypadek. Mick Jagger i Keith Richards byli szkolnymi kolegami w londyńskim Dartford, ale nie utrzymywali kontaktów. Wszystko zmieniło spotkanie ówczesnych 18-latków w 1961 roku na stacji kolejowej. Uwagę Richardsa zwróciły płyty, które niósł ze sobą Jagger... 12 lipca mija pół wieku od pierwszego koncertu grupy The Rolling Stones w londyńskim klubie Marquee. – W tej chwili oni sobie zrobili takie dłuższe wolne. Ale 50-lecia nie przegapią – zapewnia Daniel Wyszogrodzki, autor biografii zespołu pt. "Satysfakcja".
 • The Rolling Stones w 1972 roku
  Już jutro, 12 lipca minie pół wieku od pierwszego koncertu grupy The Rolling Stones w londyńskim klubie Marquee.