• Dziecko bawi się klockami
  Jak pokazują najnowsze badania, na cukrzycę choruje coraz więcej dzieci. Niestety problem z roku na rok będzie narastał. Państwowe przedszkola i szkoły mają obowiązek przyjąć każde dziecko w swoje szeregi. Niestety duża część placówek odmawia współpracy. Czego obawiają się nauczyciele?
 • Produkty, które powodują alergię pokarmową
  W leczeniu alergii pokarmowej najskuteczniejsze jest czasowe lub trwałe zastosowanie właściwie dobranej diety eliminacyjnej – twierdzą eksperci.
 • Produkty, które mogą wywołać alergię
  Lista substancji, które mogą być potencjalnymi alergenami pokarmowymi, jest bardzo długa. Najczęściej jednak uczulają konkretne produkty: mleko, jajka, ryby, produkty zbożowe zawierające gluten, soja, orzechy, owoce cytrusowe, truskawki. Ale nie tylko. Jak upewnić się, czy nie spożywamy czegoś, na co jesteśmy uczuleni?
 • Posiłek w przedszkolu
  Alergia na białko mleka krowiego dotyka od 6 do 8 proc. niemowląt. Diagnozuje się ją zazwyczaj już w pierwszych miesiącach życia, a najskuteczniejszym sposobem walki z tym rodzajem uczulenia jest dieta eliminująca mleko i zawierające je produkty, m.in. kefiry, jogurty i sery. Jeśli dziecko jest karmione piersią, nie należy rezygnować z karmienia naturalnego – dietę bezmleczną powinna z to stosować matka.
 • Produkty, które wywołują alergię
  Tak wiele osób skarży się, że musi zmieniać swoją dietę, by nie znajdowały się w niej konkretne produkty, że zastanawiamy się nad tym, czy nietolerancja pokarmowa nie jest może wymysłem naszych czasów. O to, czy naprawdę jest tak częsta, zapytaliśmy specjalistę - Katarzynę Drews, dietetyka z Instytutu Mikroekologii w Poznaniu.
 • Babcia karmiąca niemowlę
  Ponad 6% dzieci w Polsce cierpi na alergię pokarmową 1 . Alergie te w większości przypadków mijają wraz z wiekiem. Nim jednak maluch nabierze tolerancji na dany pokarm, standardową strategią terapeutyczną jest zastosowanie diety eliminacyjnej. O tym, jak należy postępować, aby przy okazji wykluczania niektórych wartościowych produktów z jadłospisu najmłodszych nie dopuścić do niedoborów żywieniowych i zaburzeń wzrastania, mówiła prof. Hanna Szajewska podczas III Międzynarodowej Konferencji Medycznej „Profilaktyka zdrowotna medycyną przyszłości”.
 • Dziecko je posiłek
  Ponad 6 proc. dzieci w Polsce cierpi na alergię pokarmową. Alergie te w większości przypadków mijają wraz z wiekiem. Nim jednak maluch nabierze tolerancji na dany pokarm, standardową strategią terapeutyczną jest zastosowanie diety eliminacyjnej. O tym, jak należy postępować, aby przy okazji wykluczania niektórych wartościowych produktów z jadłospisu najmłodszych nie dopuścić do niedoborów żywieniowych i zaburzeń wzrastania mówiła prof. Hanna Szajewska podczas III Międzynarodowej Konferencji Medycznej „Profilaktyka zdrowotna medycyną przyszłości”.
 • Dzieci mieszkające na wsi rzadziej chorują na alergię
  Może i mają trudniejszy start w dorosłe życie niż ich koledzy z miasta, ale za to często cieszą się lepszym zdrowiem. Jak wynika z nowych badań, dzieci mieszkające na wsi rzadziej doświadczają alergii.
 • Dziewczynka ma alergię
  Wiosna i lato to trudny okres dla wszystkich alergików. Katar, wysypka skórna i swędzenie mogą dodatkowo nasilić się jeśli nie zadbamy odpowiednio o naszą dietę. Sprawdźmy więc produkty, które spożywamy na co dzień. Jeśli w ich składzie występują konserwanty - zastąpmy je produktami bez substancji konserwujących. Konserwanty mogą wypływać bowiem na nasilenie objawów alergii.
 • Co najczęściej uczula małe dzieci?
  Około 6-8 procent niemowląt ma alergię pokarmową. Najczęściej uczulają białka mleka krowiego oraz białko jaja kurzego - wyjaśnia profesor Maciej Kaczmarski - alergolog dziecięcy.