• "Alternatywy 4"
  Jestem w posiadaniu listu Barei, który 11 grudnia 1981 roku napisał do dyrekcji TVP prośbę o przesunięciu pierwszych zdjęć z 14 na 12 grudnia. To się okazało kluczowe, bo gdyby zdjęcia miały ruszyć 14, to pewnie w ogóle by nie wystartowały - w ten sposób prace nad serialem "Alternatywy 4" wspomina Janusz Płoński, jego scenarzysta. W rozmowie z dziennik.pl zdradza, w którym miejscu ukryte zostało nawiązanie do Katynia oraz dlaczego nie powstała kontynuacja serialu. Z twórcą rozmawiamy przy okazji premiery jego książki "Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości".
 • Miała być praca na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, a wyszło niemałe zamieszanie - bo zarząd jednej ze wspólnot w Szczecinie wywiesił ogłoszenie, w którym wypunktował prace do wykonania. Wśród nich znalazły się m.in.: grabienie trawników, mycie stu okien czy czyszczenie zsypów na śmieci. Mieszkańcy nie są zbyt chętni na takie wiosenne porządki. Tymczasem przewodniczący wspólnoty dopowiada - to nie tylko praca na rzecz wszystkich mieszkańców, ale przede wszystkich sposób na zarobek. Bo za wykonane czynności będzie wynagrodzenie.
 • Roman Wilhelmi (1936 – 1991)
  Mówimy Roman Wilhelmi, myślimy Nikodem Dyzma i dozorca Stanisław Anioł. Nic dziwnego, bo role w serialach Jana Rybkowskiego i "Alternatywy 4" Stanisława Barei przyniosły artyście wielką popularność i zasłużone komplementy od krytyków. Obie kreacje stanowią przykłady kunsztu aktora, który często obsadzany był w rolach czarnych charakterów, potrafił jednak przełamać schematy i wykreować postaci wielowymiarowe. – W aktorstwie się pogrążam, aktorstwu oddaję się całkowicie i zupełnie, bo ten zawód jest dla mnie wszystkim – mawiał. W tym roku przypadają dwie okrągłe rocznice: 80. jego urodzin i 25. śmierci Wilhelmiego.
 • Hanna Bieniuszewicz
  Serialowa Ewa, córka Majewskich z serialu „Alternatywy 4” Hanna Bieniuszewicz skończyła 60 lat. Mimo że pojawia się sporadycznie w serialach telewizyjnych, fanom zapadła w pamięć jako seksowna striptizerka.
 • "Alternatywy 4"
  Serial "Alternatywy 4" zadebiutował na ekranach 28 lat temu, błyskawicznie stając się produkcją kultową. Teraz, dzięki cyfrowej rekonstrukcji widzowie będą mogli obejrzeć dzieło Stanisława Barei z lepszą jakością obrazu i dźwięku oraz uzupełnione o sceny usunięte przez cenzurę .
 • Nowy Rok ze Stanisławem Aniołem? Bezcenne!
  Kpił z absurdów PRL, za co zbierał cięgi. Dziś Stanisław Bareja jest twórcą kultowym. Warto powitać Nowy Rok z jego komediami.