• Lądowanie na Księżycu
  W sobotę mija 50 lat od załogowego lądowania na Księżycu. Mimo ogromnych postępów technologii, nikt nie powtórzył sukcesu misji Apollo i załogowych lotów na Księżyc.
 • David Bowie
  W tym miesiącu przypada 50. rocznica nie jednego, lecz dwóch kosmicznych wydarzeń: lądowania na Księżycu oraz premiery singla "Space Oddity" Davida Bowiego.
 • Jack Schmitt pozujący z flagą, Dolina Taurus-Littrow, 11‒14.12.1972. Fot. Gene Cernan/NASA
  Lądowanie na Księżycu latem 1969 roku było nazywane "wielkim krokiem dla ludzkości", "etapem ewolucji" i "końcem kosmicznego wyścigu". Mija 50 lat od momentu, gdy Neil Armstrong postawił stopę na Srebrnym Globie. Od 20 lipca w Domu Spotkań z Historią będzie można oglądać wystawę "Zdobyć Księżyc", prezentującą fotograficzną podróż z Ziemi na Księżyc.  Na zdjęciach z archiwów NASA zobaczymy nie tylko samą eksplorację Księżyca, ale też cały proces, który do niej doprowadził.
 • Neil Armstrong na Księżycu i... powiewająca flaga
  Lądowania na Księżycu nie było, a tak naprawdę obchodzimy 45 rocznicę gigantycznej mistyfikacji - przez lata misja Apollo 11 znajdowała się pod ostrzałem zwolenników teorii spiskowych. Analizując zdjęcia i informacje dotyczące pierwszego w dziejach ludzkości lądowania na Księżycu, dopatrywali się szczegółów przemawiających za tym, że to wielkie oszustwo.