• Różowa wstążeczka
  Program badań genetycznych dla mieszkanek Częstochowy, umożliwiający wczesne wykrycie dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka raka piersi i jajnika rozpocznie się w czerwcu – poinformował Urząd Miasta.
 • kierowca
  Kierowcom można zrobić psychotesty i zbadać motorykę. Można też zbadać DNA. Okazuje się, że predyspozycje do jazdy samochodem można odczytać za pomocą psychotestów.
 • Badania naukowe
  Przesiewowe badania genetyczne służące wczesnemu wykrywaniu nowotworów w ciągu 20 lat mogą przynieść korzyści gospodarcze przekraczające 90 miliardów złotych – przekonywali w środę eksperci podczas śniadania prasowego w Warszawie.
 • Naukowcy w laboratorium przy pracy
  W Polsce nie ma przepisów regulujących kompleksowo obszar genetyki, w tym wykonywanie badań genetycznych. W związku z tym istnieje wysokie ryzyko pomyłek, błędnej interpretacji wyników, a także niewystarczającej ochrony danych genetycznych osób badanych - alarmuje w najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli.
 • Test ciążowy
  Przyczyna nawracających, samoistnych poronień może tkwić w naszych genach. Istnieją bowiem mutacje genetyczne mogące zwiększać ryzyko obumarciu płodu. Donoszenie ciąży w tym przypadku jest niezwykle trudne. Jedynie odpowiednie leczenie i kontrola lekarska mogą zwiększyć szansę na szczęśliwy poród. Dlatego świadomie planując ciążę, warto rozważyć wykonanie badań genetycznych. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których w rodzinie obecna jest np. trombofilia.
 • Badanie ginekologiczne
  Jak chronić się przed rakiem piersi i szyjki macicy? - Jeśli chodzi o raka szyjki macicy, to cytologia pomaga na wykrycie zmian, które jeszcze nowotworem nie są - powiedział w "Dzień Dobry TVN" prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski, Krajowy Konsultant ds. Onkologii Klinicznej. Jakie badania i jak często należy wykonywać?
 • Badania w laboratorium
  W ostatnich dniach dużo słyszy się o gwiazdach, które w zmarły na raka. David Bowie, Anna Przybylska, Patrick Swayze, czy Steve Jobs to tylko niektóre znane osoby, które przegrały walkę z chorobą. Każdego roku tylko w Polsce na nowotwory umiera około 100 tys. osób. Jak pokazują statystyki, kluczowym elementem walki z rakiem jest jego wczesna diagnoza. Jakie badania należy wykonać, aby sprawdzić stan zdrowia?
 • Krew
  250 tysięcy kobiet w Polsce jest nosicielkami mutacji genów, które nawet kilkanaście razy zwiększają ryzyko raka piersi. W grupie zagrożonej są panie, których matki, siostry, ciotki lub babcie chorowały na nowotwory piersi lub jajnika.
 • USG 3 D, Gyncentrum
  Już nie trzeba czekać do narodzin dziecka, żeby zobaczyć czy jest podobne do mamy czy do taty. Dziś możemy podejrzeć rosnącego malucha przed jego narodzinami. Możliwe jest to dzięki specjalnemu USG, które daje trójwymiarowy obraz dziecka w brzuchu. Dzięki niemu przyszli rodzice mogą zobaczyć miny malucha, rączki, buzię, a nawet to, czy śpi czy rozrabia. Lekarze z kolei wykorzystują je do bardzo precyzyjnej diagnostyki prenatalnej.
 • Każdy z nas powinien poddać się badaniu DNA
  Na świecie powinny powstać formalne, międzynarodowe struktury do ustalania genetycznej tożsamości ofiar katastrof i konfliktów. Takiego zdania są amerykańscy eksperci, którzy publikują swój apel na łamach tygodnika "Science".