• Probówki z krwią
  Regularne wykonywanie morfologii krwi obwodowej pozwala na wczesnym etapie wykryć wiele groźnych schorzeń hematologicznych, na przykład białaczkę, zanim pojawią się pierwsze poważne ich objawy – przekonują eksperci z okazji kolejnej odsłony ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Odpowiedź masz we krwi". "Niektóre rodzaje białaczek można wykryć właśnie na podstawie tego badania krwi podczas rutynowej wizyty u lekarza rodzinnego" – tłumaczy rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
 • Krew pobrana do testów na HIV
  Jak wskazują eksperci, liczba osób zarażonych HIV w Polsce rośnie. Problemem jest m.in. brak działań edukacyjnych. „Medycyna się rozwija, a wiedza Polaków pozostała na poziomie lat 90.” – podkreślają.
 • Próbki krwi
  Magistrat w Łodzi przekaże środki na bezpłatne i anonimowe testy wykrywające HIV. W ubiegłym roku, dzięki podobnej akcji, wykryto zakażenie wirusem u 5 ze 104 przebadanych osób.
 • Ból głowy
  Wiele chorób krwi można wykryć dzięki podstawowemu badaniu, jakim jest morfologia krwi obwodowej. To proste badanie każdy powinien wykonać co najmniej raz w roku. Przekonują o tym autorzy kampanii edukacyjnej pod tytułem "Odpowiedź masz we krwi!", zorganizowanej z myślą o wczesnym wykrywaniu chorób krwi i szpiku, w tym nowotworów hematologicznych.
 • Krew
  Przynajmniej raz w roku każdy z nas powinien wykonać morfologię krwi pozwalającą wykryć na wczesnym etapie wiele schorzeń, w tym choroby nowotworowe – przekonują eksperci z okazji rozpoczęcia kampanii „Odpowiedź masz we krwi”.
 • Ból
  Jeżeli śledziona powiększy się tak, że jest wyczuwalna palcami z lewej strony jamy brzusznej pod żebrami, koniecznie powinniśmy zbadać krew – przekonują eksperci w ramach kampanii edukacyjnej „Gaucher z krwi i kości”.
 • Probówki z krwią
  Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki morfologii należy porównywać zawsze z normami, które podaje pracownia analityczna wykonująca badanie. Jak je interpretować?
 • Probówki z krwią
  "Badanie żywej kropli krwi" nie jest metodą potwierdzoną naukowo i nie jest zaliczane do żadnej ze znanych dziedzin medycyny - podkreśla resort zdrowia w odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, która alarmowała, że takie praktyki mogą zagrażać życiu i zdrowiu.
 • Probówki z krwią
  Wzrost o 25 proc. liczby testów laboratoryjnych w kierunku przewlekłej choroby nerek i cukrzycy w ciągu kilku lat obniżyłoby koszty ich leczenia o łącznie 700 mln zł rocznie w ciągu kilku lat - wynika z raportu Izby Producentów i Dystrybutorów Diagnostyki Laboratoryjnej.
 • Bakterie na płytce
  Szczepy bakterii opornych na leczenie to coraz większy problem w czasach, gdy leki zamiast stosować rozważnie, łykamy jak witaminy. W wyniku tego kryzys w zwalczaniu patogenów narasta, a wraz z nim liczba groźnych chorób, wobec których antybiotyki stają się bezsilne.