• Jarosław Szarek
  Za rok będziemy obchodzić stulecie niepodległości Polski. Za dwa lata czeka nas setna rocznica "Cudu nad Wisłą". Nie wyobrażam sobie świętowania tych rocznic, z mauzoleum Juliana Marchlewskiego w Alei Zasłużonych na Powązkach - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek.
 • Grób Bieruta
  Instytut Pamięci Narodowej zastanawia się nad sposobem dekomunizacji wojskowych Powązek – pisze w piątek "Nasz Dziennik".
 • Warszawa
  Wrócić ma sprawa nieruchomości rodziny Waltzów. Jak podaje "Rzeczpospolita", 70 proc. umorzonych postępowań w sprawie reprywatyzacji ma być wznowiona.
 • Jerzy Dziewulski, były policjant
  "To jest powrót do komuny. Doświadczyłem wielokrotnie nacisków partyjnych, wpływania na działanie policji. Tak się nie godzi robić. Prokurator nie może mieć wpływu na działanie sprawdzające policji" - mówi były policjant Jerzy Dziewulski. To reakcja na interwencję Zbigniewa Ziobry ws. osób zatrzymanych za pomalowanie grobowca Bolesława Bieruta na Powązkach Wojskowych w Warszawie.
 • Wojskowe Powązki
  Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych napisało list do prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka, w którym zaapelowało o usunięcie grobów komunistów z Alei Zasłużonych na Powązkach - informuje "Super Express".
 • Plac Defilad i Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
  Opozycja w Radzie Warszawy zarzuca władzom stolicy nieudolność przy reprywatyzacji działki na placu Defilad, aktywiści miejscy mówią otwarcie o łamaniu prawa. Ratusz twierdzi, że został wprowadzony błąd, dlatego wydał decyzję o zwrocie nieruchomości.
 • Plac Zamkowy w Warszawie
  "Nie będzie problemów z działką pod pomnik smoleński, bo roszczenia złożył tylko jeden podmiot" - zapowiedziała optymistycznie kilka dni temu prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Sęk w tym, że handel roszczeniami dotyczącymi stołecznych gruntów kwitnie w najlepsze. Najwięcej zarabiają ci, którzy z byłymi właścicielami nie mają nic wspólnego.
 • Kamienice na Starym Mieście w Warszawie
  Stołeczny ratusz przygotował projekt ustawy, który ma raz na zawsze rozwiązać problem Warszawy z roszczeniami wynikającymi z tzw. dekretu Bieruta. Jak dowiedział się dziennik.pl, stolica nie pójdzie z tym projektem jednak do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Urząd miasta wybrał inną ścieżkę prawną.
 • Przywódca Libii Muammar Kaddafi i generał Wojciech Jaruzelski
  Generał Wojciech Jaruzelski, Władysław Gomułka, Edward Gierek, Mieczysław Rakowski, Bolesław Bierut, Edward Ochab - co ich łączyło? Wszyscy byli pierwszymi sekretarzami Komitetu Centralnego Polskiej PZPR. Ich sylwetki przedstawia prof. Jerzy Eisler, historyk dziejów PRL i dyrektor warszawskiego oddziału IPN, w książce "Siedmiu wspaniałych". Jak sam autor przyznaje, tytuł tej publikacji odnosi się do kultowego westernu w reżyserii Johna Sturgesa. Bohaterowie książki Eislera są podobnie niejednoznaczni jak bohaterowie filmu. I tak naprawdę wcale nie są tacy wspaniali...
 • Kulczyk zamieni bunkier Bieruta na biura
  Bunkier, zbudowany dla Bolesława Bieruta stanie się biurowcem z salami koncertowymi. Przebudową ma zająć się jedna ze spółek należących do imperium Jana Kulczyka.