• Oko
  Jaskra polega na powolnym i nieodwracalnym zaniku nerwu wzrokowego. Jest jedną z podstawowych przyczyn ślepoty na świecie. Pomimo ogromnego postępu w diagnostyce – rozpoznanie jej jest często trudne w początkowym etapie i nierzadko wymaga długoletniej obserwacji. Przypuszcza się, że około 2 proc. osób po 40. roku życia cierpi na jaskrę. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem. Temat jaskry przybliży specjalista chorób oczu, lek. med. Ewa Anielska.
 • Mężczyzna pracuje przy komputerze
  Zarówno ekran telewizora, monitor komputera czy wyświetlacz smartfona lub tabletu mogą mieć szkodliwy wpływ na oczy. Warto wiedzieć, jak dbać o wzrok i zapobiec problemom z oczami.
 • Kobieta przeciera oczy
  Praca przed komputerem, oglądanie telewizji, czytanie książek przez długi czas, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach – przez to bardzo często bolą nas oczy.
 • Dziewczynka w okularach czyta książkę
  Jedną z najczęściej występujących przyczyn problemów w nauce czytania i pisania u dzieci są nieprawidłowości w funkcjonowaniu wzroku. Okazuje się, że wykryte zbyt późno, mogą dawać objawy sugerujące dysleksję rozwojową u dzieci oraz być przyczyną trudności w procesie płynnego i efektywnego czytania w późniejszym życiu.
 • Co robić, gdy oczy są zmęczone?
  Po kilku godzinach pracy przed komputerem należy liczyć się z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia uciążliwych dolegliwości, takich jak łzawienie, pieczenie i ból oczu. Jak zaradzić temu problemowi?
 • Zbyt długie wpatrywanie się w ekran iPada prowadzi do chorób oczu
  Okuliści są poważnie zaniepokojeni. Młodzi pacjenci cierpią na schorzenia oczu, które do niedawna dotykały starszych ludzi. Najsmutniejsze jest jednak to, że tym chorobom oczu można było zapobiec i nie dopuścić do utraty wzroku.
 • Filmy 3D nie są szkodliwe dla narządu wzroku, jeśli oglądamy je w umiarkowanym stopniu
  Okuliści są podzieleni. Czy oglądanie trójwymiarowych filmów w kinie szkodzi na wzrok, czy szkodliwe są tylko te oglądane na smartfonach? I czy na pewno filmy 3D powinny oglądać dzieci?
 • Komputer oczom nie służy. Jak o nie dbać?
  Ile godzin dziennie jesteś oko-oko z komputerem? Za dużo? Już po dwóch godzinach pracy przed monitorem mogą pojawić się dolegliwości. Warto im zapobiegać. A gdy się pojawią, leczyć, by nie spowodowały groźnych powikłań. Zdradzimy ci, jak.
 • Oglądanie filmów 3D może powodować ból oczu i głowy
  Okazuje się, że trójwymiarowa technologia nie jest przeznaczona dla wszystkich. Migreny, ból oczu, w najlepszym wypadku rozmazany obraz - wszystkie te objawy mogą wiązać się z oglądaniem obrazów w formacie 3D.