• Jennifer Lawrence będzie gwiazdą "The Rosie Project"
  Richard Linklater jest faworytem na fotel reżysera filmu "The Rosie Project".
 • Najwięksi przegrani Oscarów 2015: Michael Keaton
  Wymarzona statuetka była na wyciągnięcie ręki, ale nie udało się jej zdobyć i znów trzeba było robić dobrą minę do złej gry. Oto najwięksi przegrani 87. ceremonii wręczenia Oscarów.
 • Oscary trafiły już do rąk laureatów
  Historyczny polski Oscar dla "Idy" w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". "Birdman" najlepszym filmem 2015 roku. Oto pełna lista laureatów nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
 • Patricia Arquette: To jest ten moment
  Zwykle laureaci Oscarów po odebraniu statuetki dziękują rodzinom i ekipom filmowym. Inaczej zachowała się Patricia Arquette, która zwyciężyła w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Cenne kilkadziesiąt sekund wykorzystała na apel o poszanowanie równości płci.
 • Bukmacherzy typują zwycięzców Oscarów 2015: "Ida" – najlepszy film obcojęzyczny
  Kto zgarnie Oscara, a kto wyjdzie z pustymi rękami? Gracze STS – największej w Polsce firmy oferującej zakłady sportowe online – stawiają na "Idę" (na zwycięstwo polskiego filmu w kategorii najlepszy film obcojęzyczny postawiło również 55 proc. graczy). Tak samo, jak analitycy tej firmy, którzy zestawili szanse nominowanych do nagród Akademii Filmowej w najbardziej prestiżowych kategoriach. Oto więc oscarowi faworyci zdaniem bukmacherów:
 • ‪P‬roducenci‪ Piotr Dzieci‬oł i‪ Ewa Puszczy‬ń‪ska‬, reżyser‪ Pawel Pawlikowski ‬oraz ‪produce‬nt‪ Eric Abraham‬
  BAFTA to najważniejsze nagrody brytyjskiego przemysłu filmowego. Właśnie wręczono je po raz 68, a jedną z prestiżowych statuetek Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych zdobyła "Ida" Pawła Pawlikowskiego.
 • Najlepszy film nieanglojęzyczny:
  To historyczny dzień dla polskiego kina – filmy znad Wisły otrzymały aż pięć nominacji do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Dwie zdobyła "Ida", dwie przypadły krótkim dokumentom: "Joanna" oraz "Nasza klątwa". Szansę na statuetkę ma również Anna Biedrzycka-Sheppard, nominowana za kostiumy do filmu "Czarownica". Listę zakwalifikowanych do walki o Oscary osób i obrazów przedstawili J.J. Abrams, Chris Pine i Alfonso Cuarón. Najwięcej, bo po dziewięć szans, na statuetkę mają "Birdman" i "The Grand Budapest Hotel". Oto nominowani w poszczególnych kategoriach:
 • "Boyhood" – chłopięcy świat
  Richard Linklater pracował nad tym filmem kilkanaście lat. W wywiadach przyznawał, że sam montaż zajął prawie dwa lata. Intuicja go nie zawiodła - "Boyhood" to najważniejsze osiągnięcie w jego dotychczasowej karierze, arcydzieło niezależnego kina. Piękny film. Pozbawiony fajerwerków, gwałtownych zwrotów akcji, charakteryzatorskich sztuczek. Skromne, a zarazem tytaniczne przedsięwzięcie. Efekt jest fenomenalny.
 • Najlepszy film dramatyczny:<br>"Boyhood" (na zdjęciu twórcy filmu: Patricia Arquette, Lorelei Linklater, Richard Linklater, Ellar Coltran i Ethan Hawke)
  Gala Złotych Globów 2015 za nami. Tym razem nie było zdecydowanego zwycięzcy. Nagrodami obdzielono niemal wszystkie filmy. Niestety, poza "Idą". Statuetkę w kategorii "najlepszy film nieanglojezyczny" zdobył bowiem rosyjski obraz "Lewiatan".
 • Amy Adams to najlepsza aktorka w komedii lub musicalu
  Złote Globy 2015 zostały wręczone już po raz 72. Choć nadzieje były duże, statuetki Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej przy Hollywood nie dostał polski film "Ida". Inni faworyci też obeszli się smakiem...