• Sudańskie wojsko
  Do co najmniej 30 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ataku sudańskich sił bezpieczeństwa na uczestników demonstracji w stolicy Sudanu Chartumie - poinformowały miejscowe źródła medyczne.
 • Protest w Sudanie
  W mienionym tygodniu byliśmy świadkami upadku jednego z najdłużej rządzących władców Afryki. Omar-al-Bashir, prezydent Sudanu, zdołał utrzymać się przy władzy przez całe 29 lat. W końcu echo arabskiej wiosny z roku 2011 dotarło aż do Chartumu.
 • Meczet w Chartumie
  Oskarżali ją, że nie była muzułmanką i skazali na śmierć. W więzieniu urodziła córeczkę i czekała na wykonanie wyroku. Jednak międzynarodowa presja zmusiła władze w Chartumie, by 27-latkę wypuścić na wolność.
 • W Darfurze od niedawna jest spokojnie
  Przedsecesyjny Sudan stanowił złożoną mozaikę etniczno-religijną. Należący do grupy ludów semickich i wyznający islam Arabowie (żyjący w północnej oraz środkowej części kraju) tworzyli najsilniejszą pod względem kulturowym, gospodarczym oraz politycznym społeczność. Obok nich (między innymi w Darfurze, gdzie od niedawna jest spokojnie) żyją czarni muzułmanie. Południe zamieszkują przede wszystkim Niloci, do których zalicza się ludy Dinka oraz Nuerów, Szylluków i wiele mniejszych wspólnot. Niejednokrotnie dochodziło między nimi do bratobójczych walk, które przeplatały się z wojną z Chartumem.
 • Na początku stycznia za niepodległością opowiedział się Południowy Sudan, teraz chaos ogarnia Północ
  Jest pierwsza ofiara śmiertelna antyrządowych protestów, do których doszło w niedzielę w Chartumie i innych miastach na północy Sudanu. Student Mohamed Abdel Rahman z uniwersytetu Omdurman Ahlia zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń.