• "Chce się żyć" daje nadzieję na nowy dzień
  Uczestniczyłem w pierwszym międzynarodowym pokazie "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy na festiwalu w Montrealu. Publiczność przyjęła film owacją na stojąco, z wielkim wzruszeniem. Potem ów stygmat wzruszenia stał się znakiem rozpoznawczym produkcji. Sytuacja powtarzała się na każdym pokazie, we wszystkich miejscach. Film Pieprzycy przywrócił polskiemu kinu łzy. Nie trzeba się ich wstydzić.
 • NAJLEPSZY FILM:
  Orły to doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej. W tym roku zostaną wręczone po raz szesnasty. Najwięcej szans na wygraną ma, obsypane już wieloma innymi laurami, dzieło Pawła Pawlikowskiego. "Ida" zebrała aż 10 nominacji. Oto filmy i ich twórcy nominowani w najważniejszych kategoriach:
 • "Ida" dostała 10 nominacji do polskich Orłów
  Ogłoszono nominacje do Orłów – Polskich Nagród Filmowych. Aż 10 nominacji otrzymała "Ida" Pawła Pawlikowskiego.
 • Robert Więckiewicz jako "Wałęsa"
  Robert Więckiewicz za kreację w filmie Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" zdobył nagrodę Srebrnego Hugo dla najlepszego aktora na 49. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.
 • Dawid Ogrodnik w "Chce się żyć"
  Czy to aktor, czy naturszczyk, który rzeczywiście jest chory? Aktorscy mistrzowie, którzy wcielają się w rolę osób niepełnosprawnych umysłowo czy fizycznie, są często do tego stopnia wiarygodni, że gdyby nie znana twarz, nie sposób byłoby stwierdzić, że udają. Tak jest w przypadku Dawida Ogrodnika, odtwórcy głównej roli w filmie "Chce się żyć". Oto sztandarowe role, które oswajają niepełnosprawność.
 • Dawid Ogrodnik znakomity w "Chce się żyć"
  "Chce się żyć" maszeruje przez kolejne festiwale przy akompaniamencie salw śmiechu i burz oklasków. Przyczyny tego aplauzu wydają się do pewnego stopnia zrozumiałe. Film Macieja Pieprzycy wyprowadził polskie kino z sali samobójców, pomógł mu urwać się ze stryczka i przegalopować na jasną stronę życia.
 • Kamil Tkacz, Dawid Ogrodnik i Arkadiusz Jakubik
  W warszawskiej Kinotece odbyła się uroczysta premiera "Chce się żyć" – ciepłego i wzruszającego filmu Macieja Pieprzycy, który zainspirowała prawdziwa historia chłopca z porażeniem mózgowym, a który zbiera już zasłużone laury na festiwalach całego świata.
 • "Bejbi blues" reż. Kasia Rosłaniec
  38. Gdynia – Festiwal Filmowy to najważniejsza impreza poświęcona polskiej kinematografii. O jej najcenniejszą nagrodę, Złote Lwy będzie walczyć 14 produkcji. "Myślę, że ten rok jest wyjątkowo obfity w dobre, polskie filmy" – mówi członek tegorocznego jury, operator Artur Reinhart, a my przedstawiamy konkursowe obrazy i ich twórców (w kolejności alfabetycznej). Stawka wydaje się bardzo wyrównana.
 • Dawid Ogrodnik w filmie "Chce się żyć"
  "Chce się żyć" – nowy obraz Macieja Pieprzycy został okrzyknięty rewelacją Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Widzowie zgotowali mu owacje, jakich na imprezie nie widziano od lat. Krytycy piszą o jednym z najpoważniejszych kandydatów do głównych nagród znanej imprezy.
 • Dawid Ogrodnik znakomity w "Chce się żyć"
  Znany z filmu "Jesteś Bogiem" Dawid Ogrodnik stał się gwiazdą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu, gdzie pokazywany jest film "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy.