• Dłonie
  Na razie obserwujemy trend wzrostowy zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A – powiedział PAP rzecznik prasowy GIS Jan Bondar. Od początku roku zarejestrowano 2 644 przypadków. W Polsce i niektórych krajach europejskich brakuje szczepionek przeciwko WZW A.
 • Szczepionka
  W Polsce zabrakło szczepionek dla dzieci przeciwko WZW typu A, czyli tzw. żółtaczce pokarmowej lub chorobie brudnych rąk - poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowie Wlkp. Szczepienie to nie jest obowiązkowe; dostępne są szczepionki dla dorosłych.
 • Mężczyzna u lekarza
  Zażółcona skóra i białka oczu oraz zmieniony kolor moczu i kału wskazują na podwyższone stężenie bilirubiny we krwi, czyli żółtaczkę. Czym jest żółtaczka?
 • Szpital
  Wirusowe zapalenie wątroby typu A rozprzestrzenia się w Poznaniu. Chorych osób jest na razie 12, ale do sanepidu regularnie spływają zgłoszenia, więc należy się spodziewać, że liczba zarażonych wzrośnie. To kolejne po Ostrowie Wielkopolskim ognisko tej choroby w Wielkopolsce. Łącznie w całym województwie od lutego odnotowano mniej więcej tyle zachorowań, ile rocznie stwierdza się w całym kraju.
 • Owsica to uciążliwa choroba
  Dziecko jest rozdrażnione i kiepsko śpi, a przy tym jego paluszki często wędrują w okolice pupy? Nie bagatelizuj tych objawów. To mogą być owsiki.
 • Mycie rąk
  Miliony drobnoustrojów: wirusów, bakterii przenosimy codziennie na naszych rękach. Jest sprawdzony i prosty sposób, żeby się ich pozbyć - przypominają lekarze w obchodzonym dziś, 15 października, po raz ósmy Światowym Dniu Mycia Rąk.