• Drukarka 3D
  Przebywanie w pomieszczeniach, w których pracują drukarki 3D, może mieć negatywny wpływ na układ oddechowy - wynika z badań opublikowanych w piśmie " Environmental Science and Technology".
 • Kobieta kaszle
  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) może dość często występować nawet u osób, które nigdy nie paliły papierosów – ostrzegali w piątek eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie. Zaproponowali nową bardziej skuteczną i bardziej opłacalną – ich zdaniem – terapię trójlekową.
 • Kobieta ma chore płuca
  Każdego roku ponad 10 mln osób na świecie, z czego prawie 60 tys. w krajach Unii Europejskiej, w tym około 7 tys. w Polsce dowiaduje się, że ma gruźlicę. Choć dzięki postępowi medycyny gruźlica z choroby dziesiątkującej społeczeństwa stała się chorobą uleczalną, jednak wciąż stanowi zagrożenie dla zdrowia. Między innymi dlatego, że wzrasta odsetek chorych zapadających na jej lekooporną odmianę.
 • Ból w płucach
  Takie dolegliwości, jak zadyszka podczas wysiłku, męczący kaszel i trzeszczenie w płucach może świadczyć o poważnej chorobie układu oddechowego, jaką jest idiopatyczne włóknienie płuc – ostrzegali eksperci w czwartek podczas briefingu prasowego w Warszawie.
 • kaszel
  Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) wykazuje co dziesiąty Polak po czterdziestce, jednak aż 80 proc. chorych nie zdaje sobie z niej sprawy – powiedział w czwartek na śniadaniu prasowym w Warszawie dr. hab. Piotr Boros z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.
 • RTG płuc
  Ponad 2,5 mln zł wsparcia z UE na program wczesnej diagnostyki i zmniejszenia zapadalności na gruźlicę otrzymał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze. Przez cztery lata ma być przebadanych około 12 tys. pacjentów.
 • Kobieta kaszle
  Test do identyfikacji zakażeń górnych dróg oddechowych stworzono w firmie start-up z Wrocławia. To połączenie elektronicznej aplikacji z medyczną próbką, dzięki któremu w kilka minut można określić, jaka bakteria zaatakowała gardło chorego.
 • Dziecko w maseczce
  Zanieczyszczone powietrze wpływa nie tylko na zdrowie, ale też inteligencję dzieci i całe późniejsze życie. Aby to zmienić, obok systemowych rozwiązań potrzebna jest zmiana nawyków – mówili eksperci na konferencji "Zanieczyszczenie powietrza a zdrowie dzieci".
 • Mężczyzna pali papierosa
  Dzięki skutecznej akcji antynikotynowej zmalała nie tylko liczba palących Polaków, ale i liczba zgonów na choroby związane z paleniem. Wciąż zostaje jednak dużo do zrobienia – przypomina z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia prof. Witold Zatoński.
 • RTG płuc
  Wyjątkowo ciężkie schorzenie, jakim jest samoistne włóknienie płuc od czerwca u pierwszych pacjentów będzie można leczyć w naszym kraju nowym lekiem refundowanym z budżetu - poinformowali eksperci na śniadaniu prasowym w Warszawie.