• Obraz tomografii mózgu
  W naszym kraju jedynie w niewielkim stopniu wykorzystuje się dostępne i refundowane najnowsze metody skutecznego leczenia schizofrenii – alarmowali w środę przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego podczas śniadania prasowego w Warszawie. Profesor Przemysław Bieńkowski z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przekonuje, że u osób z objawami schizofrenii, szczególnie u ludzi młodych, należy szybko wprowadzić intensywne leczenie. – Może ono uchronić przed dalszym rozwojem niszczącej tkankę mózgową choroby, która postępuje wraz z każdą psychozą – mówi.
 • Polska na mapie
  Status społeczny wpływa na zachowania zdrowotne - ocenili eksperci, komentując niektóre dane najnowszego raportu NIZP-PZH o sytuacji zdrowotnej Polaków. Wynika z niego między innymi, że osoby z wyższym wykształceniem mniej palą i częściej jedzą owoce oraz warzywa.
 • Mira Suchodolska
  Rok temu pisałam w tym miejscu komentarz o polskiej psychiatrii i prawdę mówiąc, mogłabym go przekleić dziś, nie zmieniając słowa. Bo też prawie nic się nie zmieniło. Ta dziedzina medyczna nadal jest traktowana przez rządzących niczym niekochany bękart, któremu każe się spać w komórce i daje do jedzenia suchy chleb z wodą, kiedy reszta może liczyć na smalec i od święta trochę dżemu.
 • Lekarz w maseczce na twarzy
  Zmiany klimatu są potencjalnie katastrofalnym zagrożeniem dla zdrowia. Tak twierdzi grupa ekspertów, która publikuje swój raport w medycznym tygodniku „The Lancet”.
 • Depresja
  "Życie ze schizofrenią". To hasło przypadającego 10 października Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Jest to jedyna doroczna kampania o charakterze międzynarodowym, zwracająca uwagę na specyficzne aspekty zdrowia psychicznego.
 • Przemęczenie przyczyną chorób psychicznych
  Praca po kilkanaście godzin na dobę. W konsekwencji przemęczenie, poczucie bezradności, smutek i przygnębienie. Coraz większe problemy w rodzinie, zaburzenia więzi, samotność, depresja. Na to między innymi zwracają uwagę lekarze w obchodzonym 10 października Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego.
 • 10 proc. wszystkich ludzi cierpi na depresję
  Na świecie ponad 450 milionów osób boryka się z różnorodnymi problemami psychicznymi. 10 proc. wszystkich ludzi cierpi na depresję. 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
 • Coraz więcej osób cierpi na depresję
  Eksperci biją na alarm. Coraz więcej mieszkańców dużych miast ma problem psychiczne. W przypadku niektórych chorób w ciągu ostatnich 15 lat nastąpił dwukrotny wzrost.
 • Polacy w kiepskiej kondycji psychicznej
  Co piąta dorosła osoba doświadczyła w jakimś okresie życia zaburzeń psychicznych. Skąd się biorą choroby mózgu i jak je pokonać - radzą eksperci.
 • Według WHO choroby psychiczne są częstszą przyczyną absencji w pracy aniżeli nowotwory i schorzenia serca
  Aż 46 mln Amerykanów cierpiało w 2011 r. na choroby psychiczne, przy czym u 11,4 mln osób była to szczególnie ciężka postać tych schorzeń. Wielu chorych to ludzie młodzi - wykazał raport U.S. Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA).