• Kobieta w ciąży przygotowuje koktajl owocowy
  Dieta matki w czasie ciąży w znacznym stopniu decyduje o zdrowiu dziecka. Matka powinna odżywiać się racjonalnie, a nie „jeść za dwoje” – przekonywała w środę, na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie dr Regina Wierzejska z Instytutu Żywności i Żywienia.
 • Dieta kobiety w ciąży
  Jedną z najważniejszych wytycznych nowej piramidy żywieniowej jest aktywność fizyczna oraz dieta wzbogacona w tłuszcze roślinne. Jak nowe zalecenia WHO wpływają na staranie się o dziecko? Co i jak powinniśmy jeść przygotowując się do ciąży wyjaśnia dietetyk Kinga Twaróg oraz przedstawiciele firm medycznych.
 • Kobieta w ciąży je sałatkę
  Według badań „Polka w ciąży”, przeprowadzonych przez TNS OBOP w 2012 roku, aż 56 % Polek, które były lub są w ciąży, nie zmienia swoich nawyków żywieniowych. Pomimo prowadzonych kampanii edukacyjnych dotyczących negatywnego wpływu alkoholu na płód, tylko 3% badanych zrezygnowało w tym czasie z jego spożywania. Nie tylko nie zawracamy uwagi na to, co, kiedy oraz jak jemy, ale również często „jemy za dwoje” zapominając, że nieprawidłowy sposób odżywiania przyszłej mamy może znacząco wpłynąć na metabolizm dziecka. Konsekwencją tego może być otyłość, cukrzyca czy choroby sercowo-naczyniowe w jego dorosłym życiu. Jak powinna wyglądać wzorcowa dieta przyszłej mamy?
 • Ciąża
  Właściwy przebieg ciąży, rozwój malucha w brzuchu i jego zdrowie w późniejszym życiu zależy w ogromnym stopniu od diety przyszłej mamy. Nie wystarczy po prostu jeść - należy prawidłowo się odżywiać. Dbałość o odpowiednio zbilansowany jadłospis oraz bogactwo witamin i minerałów w spożywanych posiłkach powinna towarzyszyć nam już na etapie planowania dziecka. Skąd czerpać kluczowe składniki odżywcze? Kiedy je suplementować? Przyjrzyjmy się kilku mitom dotyczącym diety przyszłej mamy i podstawowych składników odżywczych, które powinny znaleźć w niej swoje miejsce.
 • Dieta w ciąży
  Pewnie nieraz słyszałaś, że w ciąży należy się zdrowo odżywiać, by maleństwo dobrze się rozwijało. Amerykańscy naukowcy dodają, że należy jeść odpowiednie produkty, by po narodzinach dziecko jak najrzadziej chorowało. Co przyszła mama powinna jeść?