• Ból głowy
  Profilaktyka i leczenie cukrzycy powinny być priorytetem w polityce zdrowotnej państwa – przekonywali eksperci podczas debaty „Najważniejsze celem w terapii cukrzycy typu 2”, która odbyła się w Warszawie.
 • Warzywa i owoce
  Wegetarianie rzadziej chorują na chorobę niedokrwienną serca, mają niższe stężenie cholesterolu, są mniej narażeni na cukrzycę typu 2 – podkreśliła dr Katarzyna Neubauer, gastroenterolog z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
 • Badanie glukometrem
  Kluczową rolę w opiece nad chorymi na cukrzycę powinni pełnić lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, tak w innych krajach. Mogą oni przyczynić się do poprawy opieki nad diabetykami – mówili eksperci, uczestniczący w debacie dotyczącej powikłań cukrzycy typu II.
 • Starszy mężczyzna ćwiczy
  Jakie czynniki decydują o tym, że wysiłek fizyczny wpływa na przeciwdziałanie cukrzycy typu II u części osób, a u innych nie - badają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB). Ma im w tym pomóc analiza efektów treningów mężczyzn na siłowni.
 • Kawa
  Nie tylko dodaje energii, poprawia samopoczucie, ale również obniża poziom cholesterolu i usprawnia pracę jelit, które stanowią barierę ochronną dla szkodliwych substancji. Chroni również przed otyłością. I w efekcie zmniejsza ryzyko groźnych schorzeń wątroby. Uczeni wykazali kolejne prozdrowotne właściwości kawy.
 • Żółtko
  Zjedzenie czterech jajek w tygodniu zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego - ustalili fińscy naukowcy. Według nich, jajka zawierają składniki, które usprawniają metabolizm glukozy i w efekcie obniżają poziom cukru we krwi.
 • Zdrowa kawa
  Według ostatnich doniesień naukowych kawa sprzyja zdrowemu sercu, a picie do pięciu filiżanek dziennie chroni przed miażdżycą tętnic. Jakie są inne udowodnione prozdrowotne właściwości kawy?
 • Kawa
  Nie mamy dobrych wieści dla niektórych kawoszy. Według najnowszych ustaleń włoskich naukowców, pewna grupa amatorów kawy może być zagrożone rozwojem cukrzycy.
 • Orzechy włoskie
  Kanadyjscy naukowcy przeanalizowali dane z 12 badań klinicznych. Zaobserwowali, że tylko dwie porcje orzechów dziennie pomaga obniżyć i ustabilizować poziom cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę typu 2.
 • Osoby w podeszłym wieku ćwiczą
  Lekarze biją na alarm, że osoby starsze za rzadko podejmują jakąkolwiek aktywność fizyczną. W efekcie częściej mają schorzenia układu krążenia i cukrzycę typu 2. A tak naprawdę wystarczy minuta ćwiczeń dwa razy w tygodniu, by zachować zdrowie na dłużej.