• Kobieta u lekarza
  Polacy narzekają, że nie mają dostępu do lekarzy, a jednocześnie niechętnie korzystają z bezpłatnej profilaktyki
 • Wizyta u lekarza
  Rak szyjki macicy jest jednym z groźniejszych nowotworów - co roku dotyka blisko 4 tys. Polek. Wiele chorych, u których zbyt późno zdiagnozowano niepokojące zmiany, umiera. Tymczasem proste działania profilaktyczne - regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie cytologii - pozwalają na wczesne wykrycie nowotworu i szybkie podjęcie leczenia, a tym samym powrót do zdrowia.
 • Kobieta
  Późno wykrywane nowotwory ginekologiczne, takie jak rak jajnika, szyjki czy trzonu macicy, każdego roku powodują śmierć ok. 6 tysięcy Polek. Śmiertelność związana z rakiem szyjki macicy w Polsce jest aż o 70 proc. wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej. Wysoka umieralność podsyca strach przed rozpoznaniem raka. Obawa przed diagnozą, skryty przebieg choroby i brak wiedzy o dostępnym leczeniu zbierają ogromne żniwo - alarmują eksperci.
 • Ważna mammografia, by wykryć raka
  Przeżywalność kobiet chorych na raka piersi w Polsce wynosi 76%, dla porównania unijna średnia to 84%. Istotną przyczyną tego stanu rzeczy jest późna wykrywalność nowotworów, będąca konsekwencją słabo rozwiniętej profilaktyki raka w naszym kraju. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększanie świadomości roli profilaktyki raka są cytomammobusy. Bezpłatne badania przesiewowe organizuje w tym miesiącu mobilna pracownia mammograficzno-cytologiczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
 • Szpitalny korytarz
  Ministerstwo Zdrowia słabo nadzoruje realizację programu wspierającego zwalczanie nowotworów - uważa Najwyższa Izba Kontroli.
 • Nastolatka ma problem
  W profilaktyce antynowotworowej liczą się regularne badania. Warto wiedzieć, kiedy należy umówić się na pierwszą wizytę u ginekologa i kiedy trzeba wykonać pierwszą cytologię.
 • Rak szyjki macicy często diagnozoany jest za późno
  Codziennie pięć Polek umiera z powodu raka szyjki macicy. Jest to nowotwór, który rozwija się latami, nie dając żadnych objawów.
 • Badanie cytologiczne ważne w profilaktyce nowotworów
  Z wizytą ginekologiczną wiążą się liczne pytania. Dotyczą one przede wszystkim tego, kiedy po raz pierwszy zgłosić się na cytologię, jak często powtarzać badanie i co robić w przypadku stwierdzenia zmian o charakterze nowotworowym czy przednowotworowym.
 • Zamiast cytologii test octowy?
  Procedura jest prosta i może być wykonana nawet przez pielęgniarkę. Daje wynik niemal od razu, co pozwala na szybką interwencję. Według naukowców test octowy pomoże obniżyć śmiertelność z powodu raka nawet o jedną trzecią.
 • Rak płuc najczęstszym nowotworem u kobiet
  Rak jest główną przyczyną śmierci Polek w wieku średnim. Ponad 40 procent zgonów u kobiet między 45. a 64. rokiem życia następuje z powodu nowotworów. To ponad dwukrotnie więcej, niż z w wyniku chorób układu krążenia. Takie są wyniki najnowszego raportu " Nowotwory złośliwe w Polsce".