• Branford Marsalis: Grając jazz, nie zdobędziesz sławy
  "Z jazzem jest jak z boksem: im lepszy się robi, tym mniej ludzi się nim interesuje" – powiedział George Foreman, były pięściarski mistrz świata wagi ciężkiej, zapytany o podobieństwa między muzyką a boksem. Ale choć jazz kojarzony jest z niszową, zamkniętą formą artystyczną, zdarzały się utwory i muzycy, przełamujący impas między nim a kulturą masową. W Międzynarodowy Dzień Jazzu, warto przypomnieć sobie te postaci.
 • Dave Brubeck (1920 – 2012)
  – Był muzykiem z klasą – mówi redaktor naczelny "Jazz Forum" Paweł Brodowski – ale też eleganckim, mądrym, szczodrym i współczującym człowiekiem. Legendarny amerykański jazzman Dave Brubeck zmarł w środę w Norwalk w stanie Connecticut w przeddzień swoich 92 urodzin. Przyczyną zgonu był atak serca – artysta był w drodze do swego kardiologa.
 • Dave Brubeck nie żyje
  Legendarny amerykański muzyk jazzowy Dave Brubeck zmarł w środę w Norwalk w stanie Connecticut w przeddzień swoich 92 urodzin. Przyczyną zgonu był atak serca – artysta był w drodze do swego kardiologa. – Był muzykiem z klasą – mówi redaktor naczelny "Jazz Forum" Paweł Brodowski – ale też eleganckim, mądrym, szczodrym i współczującym człowiekiem.
 • Jazzowa królowa – Aretha Franklin
  Samo wymienienie artystów, których wirtuozerię można podziwiać w boksie "The Perfect Jazz Collection vol. 2", zajęłoby dwa razy tyle miejsca co ten tekst. W skrócie: giganci wszelkich odmian jazzu, płyty, które wytyczały nowe horyzonty, niezapomniane ilustracje muzyczne do filmów.