• Depresja
  Choć jest to problem częstszy niż na przykład cukrzyca ciążowa, to testy przesiewowe są ciągle w Polsce rzadko stosowane, a problem bywa bagatelizowany – podkreśla psycholog Ewa Borodo-Jaskólska. Jak dodaje, depresja poporodowa dotyka od 10 do 15 procent matek.
 • Noworodek na ramieniu mamy
  Depresja poporodowa dotyka kobiety, ale grupą doznającą następstw choroby są dzieci - przypomina Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. W piśmie do Ministra Zdrowia wskazuje, że ogromną rolę w profilaktyce depresji poporodowej mogą odegrać położne środowiskowe.
 • Depresja poporodowa
  Każdego roku od 10 do 20 proc. kobiet, które urodziły dziecko zapada na depresję poporodową; nieleczona może nawet prowadzić do rozszerzonego samobójstwa alarmują eksperci i apelują, by właśnie na ten problem zwracać większą uwagę.
 • Niemowlę karmione piersią
  Przystawiając niemowlaka do piersi, dbasz nie tylko o zdrowie jego, ale i swoje. Jak wynika z dużego badania z udziałem prawie 14 tysięcy kobiet, karmienie piersią chroni przed depresją poporodową.
 • Nieszczęśliwa młoda matka
  Radio, kolorowe czasopisma, telewizja, Internet - każde z nich kreuje pewien obraz mamy – przed oczami staje nam wizja Matki Idealnej, a w głowie niczym dzwon brzmi „Dobra mama powinna być…”. No właśnie. Jaka „powinna być” i czy w ogóle „musi”? - o tym rozmawiam z Wojciechem Eichelbergerem, wybitnym psychologiem i terapeutą.
 • Księżna Kate i książę William w lipcu powitali na świecie swojego upragnionego syna. I choć w wywiadach zapewniają o swoim szczęściu, tabloidy donoszą, że Kate cierpi na depresję poporodową.
 • Depresja poporodowa to schorzenie inne niż poporodowe obniżenie nastroju zwane baby blues
  Zamiast radości z narodzin maleństwa, kobieta odczuwa głęboki smutek, przeplatany bezradnością, poczuciem osamotnienia i natrętnymi myślami, że jest "złą matką". Depresja poporodowa dotyka coraz więcej kobiet, a nieleczona bywa bardzo groźna zarówno dla matki, jak i dziecka.
 • Kobieta zmęczona opieką nad dzieckiem
  Depresja poporodowa jest częstym schorzeniem kobiet, które urodziły dziecko, ale ujawnia się wkrótce po porodzie, a nie dopiero np. po upływie pół roku - powiedział prof. Janusz Heitzman, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.