• Zdrowa dieta chroni przed cukrzycą
  Odpowiednia dieta może w znacznym stopniu zapobiec cukrzycy. Takiego zdania są naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda, którzy zaprezentowali wyniki swych badań podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego w San Francisco.
 • Cukrzyca chorobą cywilizacyjną
  Cukrzyca z roku na rok dotyka coraz większej liczby osób. Siedzący tryb życia, niezdrowa dieta i braku ruchu to jedne z najczęstszych przyczyny tej choroby. Co zrobić, by uchronić się przed cukrzycą i jak skutecznie walczyć z jej objawami?
 • Wielu cukrzyków ma depresję
  Z 2 mln polskich chorych aż 19 proc. ma depresję, a jedna czwarta czuje się dyskryminowana. Gorzej mają tylko chorzy z Algierii i Turcji
 • Chory na cukrzycę może normalnie żyć i pracować, pod warunkiem że przyjmuje insulinę
  Cukrzyca wcześnie wykryta pozwala uniknąć powikłań - przypominają lekarze. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne obchodzi dziś, 27 czerwca, Światowy Dzień Walki z Cukrzycą - w rocznicę odkrycia insuliny. W Polsce na tę chorobę cierpi ponad dwa i pół miliona osób.
 • Glargina nie zwiększa ryzyka raka u pacjentów z cukrzycą
  Długo działający analog insuliny, glargina, nie zwiększa ryzyka raka u pacjentów z cukrzycą - wynika z kilku dużych badań naukowych.
 • Cukrzycy w Polsce lekceważeni przez rząd?
  Zarząd główny i członkowie Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) wystosowali do rządu apel ws. uchwalenia narodowego programu ws. cukrzycy. Jednocześnie wyrażają w apelu oburzenie "lekceważeniem" przez władze problemów chorych na cukrzycę.
 • Cukrzyca typu II jest coraz poważniejszym problemem zdrowotnym w Polsce
  Choć cukrzyca jest coraz poważniejszym problemem zdrowotnym Polaków i chorują coraz młodsze osoby, w Polsce nadal brakuje kompleksowej opieki diabetologicznej - zauważają eksperci.
 • Około 75 proc. osób z cukrzycą typu 2 nie pracuje z powodu swojej choroby
  65-75 proc. osób z cukrzycą typu 2 nie pracuje z powodu swojej choroby. Przyczynia się do tego m.in. brak edukacji pracodawców na temat cukrzycy i ich fałszywe przekonanie, że diabetycy są gorszymi pracownikami - uważają eksperci.
 • Rocznie z powodu cukrzycy umiera 4,6 mln osób
  Na cukrzycę cierpi już 366 mln ludzi na świecie. Rocznie z jej powodu umiera 4,6 mln osób i dokonuje się ponad 1 mln amputacji nóg. Te alarmujące dane podała Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który przypada 14 listopada.