• DaVita
  Z uwagi na wielokrotne odmowy kontraktowania zabiegów hemodializy przez Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia dla placówki DaVita przy ul. Kieleckiej 7a w Krakowie, zarząd spółki DaVita do końca maja będzie zmuszony podjąć decyzję o ewentualnym zamknięciu ośrodka. Dyrekcji nie pozostawiono żadnego pola manewru – jeśli NFZ nie zmieni stanowiska, likwidacja stacji stanie się nieunikniona. Oddział w Krakowie jest jedyną stacją w Polsce, która nie otrzymała finansowania ze środków Funduszu.
 • Mężczyznę bolą plecy
  Objęcie chorych na nerki koordynowaną opieką nefrologiczną może uratować życie milionów Polaków i zahamować wzrost kosztów leczenia - dowodzi raport, stworzony pod redakcją krajowego konsultanta w dziedzinie nefrologii prof. Ryszarda Gellerta.
 • Nerki
  Choć przewlekła choroba nerek jest łatwa do wykrycia, w jej wyniku co roku w Polsce umiera przedwcześnie około 80 tys. osób - podkreślali eksperci podczas konferencji w Warszawie. Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającego 14 marca Światowego Dnia Nerek.
 • Nerki
  Zbyt późne wykrywanie chorób nerek to wciąż jeden z największych problemów dla pacjentów i lekarzy - mówili w Białymstoku uczestnicy 23. Konferencji Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.
 • Nerki
  Choroby nerek rozwijają się często przez wiele lat i nie powodują dolegliwości. Do tego, aby sprawdzać stan nerek - podobnie, jak kontrolujemy poziom cholesterolu czy cukru - zachęcają eksperci z okazji Światowego Dnia Nerek.
 • Nerki
  Na nerki choruje 4,5 mln Polaków, choć większość się tego nie domyśla. Nawet uszkodzone w 90 proc. nerki nie dają żadnych typowych objawów. Zatrzymanie choroby na zaawansowanym etapie nie jest możliwe. Jak co roku w drugi czwartek marca obchodzony jest Światowy Dzień Nerek.
 • Ból pleców, nerek
  Nefrolodzy biją na alarm - co 10. Polak choruje na nerki i najczęściej o tym nie wie. Z okazji Światowego Dnia Nerek (9 marca) Stacja Metra przy Świętokrzyskiej w Warszawie, Lotnisko Ławica w Poznaniu i Dworzec Główny PKP w Krakowie zmienią się w mobilne stacje dializ. Celem akcji jest pokazanie, że diagnoza „niewydolne nerki” może spotkać nas równie nieoczekiwanie, jak stanowisko do dializ na stacji metra.
 • Nerki
  Jedynie 5 proc. dializowanych osób jest zgłaszanych do przeszczepu nerki, co oznacza, że aż 95 chorych pozostaje wciąż poza listą oczekujących na transplantację - wyjaśnia dyrektor Instytutu Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).
 • Nerki
  NFZ szykuje obniżki wycen świadczeń medycznych. Prywatnym placówkom, z których korzystają chorzy na nerki grozi niewydolność. Lepiej będzie szpitalom - informuje "Puls Biznesu".
 • Nerki
  Coraz częściej Polacy chorują na niewydolność nerek. Przyczyną tego jest starzenie się społeczeństwa i schorzenia cywilizacyjne takie jak nadciśnienie, cukrzyca. Profilaktyką są badania laboratoryjne sprawdzające stan nerek.