• Tomasz Komenda, witany przez rodzinę, wychodzi z aresztu śledczego we Wrocławiu.
  Jak ustalił "Fakt", w sobotę w jednym z wrocławskich szpitali zmarła w tajemniczych okolicznościach 58-letnia Dorota P., czyli kluczowy świadek w sprawie Tomasza Komendy. Teraz prawda o tym, kto i dlaczego doprowadził do oskarżenia, a następnie skazania Komendy, może już nigdy nie wyjść na jaw.
 • RTG płuc
  Choć przewlekła obturacyjna choroba płuc, znana jako POChP, jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci wśród pacjentów na całym świecie, w Polsce wiedza na jej temat wciąż jest stosunkowo słabo rozpowszechniona. Przyjmuje się, że z objawami POChP może zmagać się ponad 2 miliony Polaków, a tylko pół miliona jest pod kontrolą lekarza.
 • Mężczyzna trzyma się za serce
  Problem niewydolności serca dotyczy obecnie około miliona Polaków. Rocznie z powodu niewydolności serca umiera w Polsce około 60 tys. osób – mówił prof. Piotr Ponikowski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, podczas konferencji Kardiologia 2017.
 • Atak astmy
  Duszności, brak tchu, ucisk w klatce piersiowej, także przewlekły lęk i zaburzenia snu – tak wygląda rzeczywistość około 1500 Polaków, którzy codziennie zmagają się z astmą ciężką. Najcięższa postać astmy to poważne powikłania utrudniające normalne funkcjonowanie i najgorsze rokowania. Zdiagnozowanie tej choroby równa się najczęściej z koniecznością przewartościowania swojego życia i ograniczeniem aktywności życiowej.
 • RTG płuc
  Gruźlica to problem globalny; wciąż prowadzone są badania nad ulepszeniem szczepionki na tę chorobę zakaźną – mówi PAP prof. Camille Locht, który współuczestniczy w tworzeniu nowej generacji szczepionek przeciwko gruźlicy. Jej leczenie tylko w Europie pochłania rocznie 5 mld euro.
 • Lekarz osłuchuje płuca dziecka
  Zapalenie płuc u dziecka ma zwykle znacznie cięższy przebieg niż u dorosłych, ponieważ rozwija się bardzo szybko. Warto znać pierwsze objawy choroby.
 • Problemy ze snem
  Alergia to odpowiedź organizmu na jakąś substancję. Może to być: kurz, pyłki, sierść zwierząt, składnik produktu żywnościowego, kosmetyku czy jakiś materiał.
 • kaszel zapalenie oskrzeli płuc koklusz
  Zdrowe płuca mają pojemność życiową ok. 4 litrów i prężność tlenu we krwi na poziomie 80 mmHg, podczas gdy płuca osoby chorej na samoistne włóknienie płuc mają tylko połowę pojemności osoby zdrowej, tj. 2 litry oraz prężność tlenu we krwi poniżej 60mmHg. Chory wdycha więc każdorazowo jedynie około połowę niezbędnej ilości tlenu, żyjąc w uczuciu ciągłego niedostatku tlenu i duszności.
 • RTG płuc i stetoskop
  Wiek to jeden z głównych czynników ryzyka zachorowania na samoistne włóknienie płuc (SWP). Wraz ze starzeniem się społeczeństw rośnie więc liczba chorych na SWP oraz koszty związane z rentami i absencją chorobową. W Polsce w 2014 roku liczba leczonych na tę chorobę przekroczyła 4,2 tys. osób. Jednocześnie o ponad milion złotych zwiększyła się także wartość świadczeń zdrowotnych udzielonych w 2014 r. w ramach SWP, które Narodowy Fundusz Zdrowia kosztowały blisko 17 mln złotych.
 • Płuca
  Kaszel, duszność, krwioplucie i ból w klatce piersiowej - to główne objawy różnych chorób układu oddechowego. W Polsce z powodu Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, astmy, nowotworów płuc cierpi kilka milionów osób.