• wicepremier Matteo Salvini
  Włosi otwierają drugi front wojny z Unią . Chociaż istniało rozwiązanie pośrednie, populiści zdecydowali się rozkopać dziurę budżetową. Na złość Brukseli
 • David Cameron i Donald Tusk
  Jest postęp w rozmowach z Wielką Brytanią, ale wciąż zbyt mały, aby osiągnąć kompromis - tak przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu w Brukseli mówił premier David Cameron.
 • grecja euro kryzys
  Po przeprowadzeniu wszystkich koniecznych procedur, ministrowie finansów eurolandu upoważnili Europejski Mechanizm Stabilizacji - fundusz, z którego będą pochodzić pieniądze - do wypłaty Atenom 86 miliardów euro.
 • Parlament Europejski
  Niebezpieczne dla Polski plany dotyczące reformy strefy euro. Francja proponuje ściślejszą integrację eurolandu z osobnym budżetem, a ten plan podchwyciły ostatnio także Niemcy.
 • Grecja, Saloniki. Tłumy przed zamkniętym bankiem
  "Rząd w Atenach musi pokazać negocjatorom, że chce wprowadzić reformy" - mówi grecki finansista Loukas Notopoulos.
 • Flaga Grecji
  Najprawdopodobniej we wtorek rozpoczną się negocjacje Grecji z ekspertami z Brukseli w sprawie warunków nowego programu pomocowego. Ateny od kilku już dni czekają na przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej, a także funduszu, z którego Grecja ma dostać kolejny pakiet finansowy. Ma on wynieść około 86-ciu miliardów euro.
 • Aleksis Tsipras
  Jest zgoda wszystkich unijnych krajów na wypłatę natychmiastowej pożyczki dla Grecji. 7 miliardów euro zostanie przekazanych z funduszu ratunkowego, na który złożyły się państwa członkowskie. Wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis poinformował, że pieniądze zostaną przekazane Atenom do poniedziałku.
 • Grecki premier Alexis Tsipras
  Międzynarodowy Fundusz Walutowy przekonuje, że 85 mld euro dodatkowych kredytów dla Grecji może okazać się niewystarczającą sumą. W swojej analizie MFW wskazuje, że bez odciążenia Grecji w spłacie zadłużenia, kraj ten nie ma szans powrotu na ścieżkę wzrostu gospodarczego.
 • Grecki premier Alexis Tsipras
  Greckie Ministerstwo Finansów przesłało do parlamentu projekty reform, których domaga się Unia Europejska. Teraz parlament w Atenach ma nieco ponad 24 godziny na ich przegłosowanie. Jest to warunek, aby Grecja w ogóle mogła rozpocząć rozmowy z międzynarodowymi instytucjami na temat nowego pakietu pomocowego.
 • Grecki premier Alexis Tsipras
  Zaciskanie pasa jest konieczne, aby uzdrowić grecką gospodarkę - tak uważa ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Jak podkreśla, Grecja zbyt długo żyła ponad stan, co jednoznacznie pokazuje zła sytuacja finansów publicznych w tym kraju.