• Frances H. Arnold - tegoroczna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii
  Frances H. Arnold, George P. Smith i Sir Gregory P. Winter zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – ogłosił w środę w Sztokholmie Komitet Noblowski. Badaczy doceniono za wykorzystanie mechanizmów ewolucyjnych do wytwarzania białek. Naukowcy uważają, że korzystając z kierowanej ewolucji, można będzie na przykład uzyskać leki na chorobę Alzheimera lub inne schorzenia autoimmunologiczne, a nawet nowotwory.
 • Próba przestawienia jednego z przedstawicieli fauny ediakarańskiej / Fot. Jennifer Hoyal Cuthill
  Niektóre religie głoszą, że po życiu na Ziemi czeka ludzi inne życie. Może to być zarówno reinkarnacja, czyli odrodzenie się w innym ciele, niekoniecznie ludzkim, bądź też życie wieczne w formie bezcielesnej. Mało kto jednak wie, że my już teraz jesteśmy życiem po życiu.
 • Helicobacter pyloris
  Nasi przodkowie sprzed kilku tysięcy lat mogli cierpieć na częste dziś wrzody żołądka. Wskazuje na to badanie wnętrzności tak zwanego człowieka lodu, czyli Oetzi. Analizę rzucającą nowe światło na pochodzenie człowieka publikuje tygodnik "Science".
 • Co w ewolucji poszło nie tak?
  Gdyby ktoś na nowo mógł zaprojektować idealne ludzkie ciało, na pewno byłoby ono inne niż te, którym szczycimy się dziś. Zmiany naszej anatomii, wynikające z ewolucji, wcale nie wyszły nam na dobre. Zobacz.
 • Kometa
  To cios w jedną z teorii ewolucji życia na ziemi. Badania wykonane przez lądownik Philae wykazały, że komety nie mogły dostarczyć wody na Ziemię, jak sądzili niektórzy naukowcy.
 • Mężczyzna
  Twarze mężczyzn są specjalnie przystosowane do otrzymywania ciosów pięścią. Zdaniem amerykańskich badaczy zadbała o to ewolucja.
 • Praludzie
  Naukowcy dokładnie opisali, jak wyglądał praprzodek ssaków. Zdaniem uczonych zwierzę pojawiło się około 66 milionów lat temu,  po wyginięciu dinozaurów.
 • Nie możesz się powstrzymać przez zaglądaniem do lodówki?
  Nie jest sztuką schudnąć, prawdziwym wyzwaniem jest utrzymanie pożądanej wagi. Niestety nie każdemu się ta sztuka udaje. Zdaniem naukowców winą za tzw. efekt jojo należy obarczać nie słabą wolę, a "niesprzyjające geny".
 • Choć wolelibyśmy sądzić, że to kwestia naszej wrodzonej dobroci, bycie miłym dla innych ma swoje uzasadnienie w ewolucji
  Specjaliści od lat próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego niektórzy ludzie są skłonni do pomocy i szczodrości wobec innych nawet wówczas, gdy takie zachowanie nie przynosi im żadnej korzyści. Najnowsze badania poświęcone temu zagadnieniu przyniosły zaskakującą odpowiedź.
 • W powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie, że mężczyzna najpierw patrzy na biust kobiety a dopiero później na jej twarz. Tymczasem naukowcy dowodzą, że to, na jaką część ciała panowie spoglądają w pierwszej kolejności, jest uzależnione od tego, czego w danym momencie oczekują od płci przeciwnej.