• Prypeć po katastrofie w Czarnobylu
  Energetyka jądrowa, choć przyjazna dla środowiska i popularna na świecie, nadal budzi wiele obaw społeczeństwa. Między innymi lęk przed poważnymi skutkami awarii jądrowych przez lata hamował także Polskę. Na pytanie dlaczego, można odpowiedzieć, wspominając najpoważniejsze katastrofy nuklearne na świecie.
 • Flaga Japonii
  Cesarz Japonii Akihito ma w poniedziałek po południu zwrócić się z nagranym wcześniej orędziem do narodu - podały w czwartek japońskie media, które w lipcu informowały, że 82-letni monarcha rozważa abdykację.
 • Fukushima
  W Japonii otwarto pierwsze miasto, które było zamknięte z powodu katastrofy nuklearnej w Fukuszimie. Osoby wracające do Narahy będą mogły tam mieszkać na stałe.
 • Czwarta rocznica tsunami w Japonii
  Równo cztery lata temu, 11 marca 2011 roku, Japonię u wybrzeżu Honsiu nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Wstrząsy o sile 9 stopni w skali Richtera wywołały gigantyczną falę tsunami, która zniszczyła niemal całe wschodnie wybrzeże kraju. Dziś Japończycy oddają hołd ofiarom kataklizmu.
 • Wyciek w Fukushimie
  Kolejny wyciek w nieczynnej elektrowni jądrowej w Fukushimie. Operator elektrowni poinformował, że do środowiska przedostało się 100 ton silnie radioaktywnej wody.
 • Wykres na sejsmografie
  Umiarkowanie silne trzęsienie ziemi w pobliżu japońskiej elektrowni atomowej w Fukushimie. Wstrząsy miały siłę 5,1 stopnia w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się w odległości 34 kilometrów od miasta Namie w prefekturze Fukushima. Nie wydano ostrzeżenia o tsunami.
 • Trzęsie Japonią
  Trzęsienie ziemi nawiedziło Japonię. Wstrząsy miały siłę 7,3 stopnia w skali Richtera, a ich epicentrum znajdowało się 250 kilometrów na wschód od wybrzeży wyspy Honsiu.
 • Oczyszczenie terenu wokół uszkodzonej elektrowni w Fukushimie to priorytet władz - deklaruje premier Japonii. W weekend ponownie doszło tam do wycieku napromieniowanej wody. Skażenie było tak duże, że przebywający na tym terenie człowiek zmarłby w ciągu 4 godzin.
 • 300 ton radioaktywnej wody z Fukushimy codziennie dostaje się do morza. Operator uszkodzonej podczas trzęsienia ziemi elektrowni jądrowej nie jest w stanie powstrzymać przecieku. Do akcji wkracza japoński rząd.
 • Wykres na sejsmografie - zdjęcie ilustracyjne
  Japońska Agencja Meteorologiczna zapewnia, że nie ma ryzyka wystąpienia tsunami. Według amerykańskiej służby geologicznej wstrząsy o sile 5,8 stopni w skali Richtera wystąpiły u wybrzeży prefektury Miyagi, spustoszonej niszczycielskim tsunami w marcu 2011 roku. Były odczuwalne również w prefekturach Fukushima i Iwate.