• Wcześniak w inkubatorze
  Kilka dni temu świat obiegła informacja, że w Chinach urodziły się dzieci, których geny zostały zmodyfikowane techniką CRISPR. Zdaniem profesor Ewy Bartnik, badaczki w dziedzinie biologii molekularnej i genetyki, te badania są przedwczesne i nieodpowiedzialne. Etyk profesor Jacek Hołówka zaznacza, że muszą być one prowadzone pod kontrolą.
 • Nogi
  Gdzie pojawia się taki obrzęk? Czy są skuteczne metody leczenia?
 • Geny
  Pionierskie badania, prowadzone przez naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, pozwoliły wskazać gen odpowiedzialny za tworzenie skórnych blizn pourazowych. To odkrycie może m.in. pomóc w leczeniu blizn i niegojących się ran.
 • Kobieta zasłania piersi
  Opublikowane ostatnio przez naukowców wyniki badań nad mutacją genów BRCA1 i BRCA2 wskazują, że posiadanie przez pacjentki tej mutacji wcale nie jest jednoznaczne z wysokim ryzykiem zachorowania.
 • Otyły mały piesek
  Unikatowe badania genetyczne dotyczące genetycznego uwarunkowania otyłości u psów prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Badania te mogą pomóc w poznaniu podłoża dziedzicznych predyspozycji do otyłości u ludzi.
 • Gen. Wojciech Jaruzelski przygotowuje się w studiu do odczytania przemówienia informującego o wprowadzeniu stanu wojennego (źródło: Archiwum Dokumentacji Mechanicznej, Wojskowa Agencja Fotograficzna)
  "W III RP gen. Wojciech Jaruzelski zachowywał nieformalne wpływy, m.in. w Wojsku Polskim i w MON" - mówi PAP szef Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz. Według niego dowodem na to jest sprawa Lecha Kowalskiego, autora książki "Generał ze skazą", którego - jak mówi - "postanowiono zniszczyć".
 • Geny
  Kontrowersyjna metoda manipulowania genami - CRISPR to naukowy przełom roku według tygodnika „Science”. Autorzy analizy piszą, że ta technologia może być cenna dla medycyny, ale jednocześnie niesie ze sobą poważne wątpliwości etyczne.
 • Kobieta zasłania pierś
  RECQL to nowy gen zidentyfikowany przez polskich i kanadyjskich naukowców, którego mutacja powoduje wysokie ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet. Odkrycia dokonali profesorowie Jan Lubiński i Cezary Cybulski ze Szczecina, a także grupa genetyków z Toronto i Montrealu.
 • Rysunek mózgu
  Naukowcy odkryli nowy gen, który prawdopodobnie odpowiada za najcięższe postacie autyzmu u dziewczynek. Amerykańscy badacze piszą o tym w najnowszym wydaniu prestiżowego tygodnika „Nature”.
 • In vitro
  Zapobiec ciężkim genetycznym chorobom u dzieci - to cel ustawy przyjętej dziś w niższej izbie brytyjskiego parlamentu.