• Badanie piersi
  Profilaktyczna mastektomia u pacjentów z grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi została zakwalifikowana jako świadczenie gwarantowane. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie w tej sprawie.
 • Komórka rakowa
  Rak piersi czy rak jajnika to jedne z najczęstszych przyczyn zgonów wśród Polek. Tymczasem części z nich można by uniknąć, gdyby zadbać wcześniej o profilaktykę. W wielu przypadkach za wystąpienie choroby odpowiada mutacja genetyczna. Jej wczesne wykrycie pozwala podjąć odpowiednie działania profilaktyczne albo szybko przystąpić do leczenia, co znacznie zwiększa szansę na wyzdrowienie.
 • DNA
  Czynniki genetyczne warunkują rozwój człowieka na każdym etapie – od momentu powstania życia, aż do śmierci. Coraz częściej mówi się także o ich istotnym znaczeniu dla płodności. Prowadzone w ciągu ostatnich lat badania naukowe pozwoliły lepiej poznać mechanizmy wpływające na powstawanie gamet i proces zapłodnienia.
 • Ciotka Angeline Jolie zmarła na raka
  Ciotka aktorki Angeliny Jolie zmarła w niedzielę na raka piersi - poinformowała rzeczniczka jednego z kalifornijskich szpitali. Stało się to dwa tygodnie po tym, jak gwiazda powiadomiła, że poddała się podwójnej mastektomii w obawie przed rakiem piersi.
 • Mastektomia jako profilaktyka raka piersi?
  Według szacunków zabieg usunięcia piersi jako metoda zapobiegania nowotworom, wykonywany jest coraz częściej. Eksperci sugerują, że przyczyną jest większa świadomość tego jak groźne mogą być wadliwe geny.