• Helicobacter pyloris
  Nasi przodkowie sprzed kilku tysięcy lat mogli cierpieć na częste dziś wrzody żołądka. Wskazuje na to badanie wnętrzności tak zwanego człowieka lodu, czyli Oetzi. Analizę rzucającą nowe światło na pochodzenie człowieka publikuje tygodnik "Science".
 • Ból brzucha
  Połowa pacjentów z rakiem żołądka jest zbyt późno diagnozowana, by leczenia było skuteczne. Chodzi o operacyjne leczenie tego nowotworu.
 • Woda z morskich głębin zwalcza bakterie Helicobacter pylori
  Brzmi dość nieprawdopodobnie, ale naukowcy mają dowody, że rzeczywiście tak jest. Woda morska zapobiega wrzodom żołądka i hamuje rozwój komórek rakowych.
 • Na raka żołądka częściej chorują mężczyźni
  Rak żołądka to jeden z najczęściej występujących w naszym kraju nowotworów złośliwych. Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce państw pod względem liczby diagnozowanych przypadków tej choroby.
 • O tym, że odpowiednia dawka aspiryny przyjmowana codziennie może chronić przed rozwojem nowotworu, wiadomo od lat. Ale badacze nie ustają w testowaniu działania popularnego leku. Proponują nawet badania przesiewowe, by wyłonić grupę z zaleceniem stałego brania aspiryny.
 • Naukowcy odkryli związek między bakterią występującą w jelitach a nowotworem jelita grubego
  To może być ważny krok w walce z rakiem. Naukowcy odkryli związek między bakterią występującą w jelitach a nowotworem jelita grubego. Niepokojące jest, że mikrob ten uważany był do tej pory za składnik mikroflory jelit.
 • Czy bakteria Helicobacter pylori powoduje parkinsona?
  Amerykańscy naukowcy ostrzegają. Helicobacter pylori, bakteria wywołująca wrzody żołądka i dwunastnicy, wywołuje również chorobę Parkinsona. Prawdopodobnie dlatego, że produkuje toksyny, które niszczą mózg nosiciela.