• Hipercholesterolemia. Przyczyna zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy
  Hipercholesterolemia rodzinna – choroba, która zabija albo prowadzi do ciężkich chorób sercowo-naczyniowych nawet w młodym wieku, na czele z zawałem serca lub udarem mózgu, to jedna z najczęściej występujących chorób genetycznych. Szacuje się, że może na nią cierpieć nawet 1 na 200 osób.
 • cholesterol
  Od 125 do 150 tys. osób w Polsce choruje na hipercholesterolemię rodzinną. Zaledwie 3 tys. ma tę chorobę zdiagnozowaną i są leczone.
 • Lekarz
  Najgorzej leczoną chorobą w Polsce jest hipercholesterolemia, choć cierpi na nią aż 61 proc. Polaków – mówili w czwartek specjaliści podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki w Warszawie.
 • Serce
  Poziom „złego” cholesterolu (LDL) we krwi można bezpiecznie obniżać do bardzo niskich wartości, dzięki czemu u pacjentów dodatkowo maleje ryzyko powikłań miażdżycy, takich jak zawał serca czy udar mózgu – wskazują najnowsze badania.
 • Wynik badania poziomu cholesterolu we krwi
  Hipercholesterolemia to problem, który może dotyczyć nawet 60 proc. dorosłych Polaków. Dolegliwość ta przez wiele lat przebiega bezobjawowo, dlatego wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu. Tymczasem nieleczona hipercholesterolemia może spowodować wiele groźnych chorób.
 • Zawał serca
  Wczesny zawał serca w rodzinie u osób przed 55-60. rokiem życia może świadczyć o hipercholesterolemii rodzinnej, z której nie zdaje sobie sprawy aż 99 proc. cierpiących na nią osób – alarmuje Stowarzyszenie Pacjentów z Hiperlipidemią Rodzinną z siedzibą w Gdańsku.
 • Mężczyzna trzyma się za serce
  Zawał, udar, zgon w młodym wieku może być skutkiem hipercholesterolemii, czyli genetycznie uwarunkowanym wysokim poziomem cholesterolu. Jej rozwojowi może zapobiec wczesna diagnostyka i leczenie.
 • Naukowiec pokazuje cholesterol
  Nie tylko brak ruchu i zła dieta, ale defekt genetyczny może być przyczyną podwyższonego cholesterolu. W obchodzonym po raz pierwszy Dniu Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej lekarze alarmują, że nieleczona choroba skraca życie o 20-30 lat.