• Kadr z filmu "303. Bitwa o Anglię"
  W kinie Vue na słynnym Leicester Square w centrum Londynu pokazano we wtorek brytyjskiej publiczności film Davida Blaira "Hurricane" o polskich lotnikach walczących w Bitwie o Anglię. "To uniwersalna historia, którą każdy powinien znać" - mówili aktorzy.
 • "Hurricane"
  W sieci pojawił się pierwszy trailer brytyjskiej produkcji wojennej o polskich lotnikach z Dywizjonu 303. W filmie "Hurricane" występują m.in. Iwan Rheon ("Gra o tron"), Milo Gibson i Marcin Dorociński.
 • Bitwa o Anglię
  To była największa kampania powietrzna wszech czasów. Od czasów pojawienia się lotnictwa wojskowego jeszcze nigdy taka ilość samolotów nie brała udziału w zmaganiach wojennych. Pierwsze potyczki pomiędzy Luftwaffe i RAF oraz sojusznikami zaczęły się tuż po upadku Francji. Historycy uznają jednak 8 sierpnia za właściwy początek lotniczej Bitwy o Anglię. Właśnie tego dnia lotnictwo, przede wszystkim niemieckie, wykazało się największą aktywnością. Luftwaffe zaatakowała duży konwój na Kanale La Manche. Doszło do zaciętych walk. Przeciwko niemieckim pilotom w powietrze poderwano siedem dywizjonów RAF. Nocą tego samego dnia niemieckie bombowce zaatakowały Cardiff, Hull, Liverpool, Birmingham i Filton. Piękną kartę w zmaganiach nad brytyjskim niebem zapisali też polscy lotnicy z Dywizjonu 302, 303 oraz dwóch bombowych 300 i 301.
 • Holden hurricane
  Inżynierowie australijskiego Holdena odrestaurowali pierwszy prototyp tej marki - model hurricane z 1969 roku. Auto jest dwuosobowe, tylnonapedowe z silnikiem V8 umieszczonym centralnie. Na pokładzie miał niespotykane jak na tamte czasy wyposażenie - radio z automatycznym wyszukiwaniem stacji, system Comfortron podtrzymujący stałą temperaturę w kabinie, szerokokątną kamerę ułatwiającą cofanie - obraz był wyświetlany na kineskopie w kabinie oraz urządzenie o nazwie Pathfinder (daleki przodek nawigacji). Działanie urządzenie opierało się na impulsach magnetycznych odbieranych od sygnalizatorów na drodze, które następnie były porównywane z danymi wgranymi na taśmie zawierającej plany dróg. Kierowcę po wyznaczonej trasie prowadziły strzałki na konsoli środkowej. Jazdę na wprost sygnalizowała zielona strzałka, Skręty w lewo lub prawo strzałki żółte i czerwone (dla zakrętów następnych w kolejności) i sygnał dźwiękowy. Odrestaurowany hurricane będzie gwiazdą wystawy samochodów klasycznych Motorclassica, w Melbourne od 21 do 23 października.