• Trybunał Konstytucyjny
  Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zmiany w OFE są zgodne z ustawą zasadniczą, z wyjątkiem zakazu reklamy. Chodzi o zakaz reklamowania się OFE w tak zwanych okienkach transferowych, kiedy ubezpieczeni mogą wybierać, czy chcą, by ich składki emerytalne były odprowadzane tylko do ZUS, czy też i do ZUS, i do OFE.
 • Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz
  Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmian w ustawie o zawodzie lekarza. Chodzi o klauzulę sumienia. Profesor Irena Lipowicz chce, by to nie lekarz, a dyrekcja danej placówki medycznej informowała pacjenta, gdzie może wykonać świadczenie, którego odmówił mu lekarz z powodu własnych poglądów. Według rzecznika obowiązujące przepisy mogą stwarzać konfliktowe sytuacje.
 • Szpital
  Ustawa o działalności leczniczej nic nie mówi o tym, że jedzenie i zakwaterowanie w szpitalach mają być bezpłatne - pisze "Super Express". O tej luce w ustawie zaalarmowała już posłów rzecznik praw obywatelskich.
 • Rzecznik Praw Obywatelskich podpisała wniosek o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o izolacji groźnych przestępców. Objęty nią został m.in. Mariusz T.
 • alkomat alkotest
  "Walka z pijanymi kierowcami słuszna, ale trzeba radykalnych działań a nie kolejnych półśrodków. Piłeś, prowadzisz, tracisz dożywotnio prawko" - napisał na Twitterze dziennikarz Tomasz Sekielski. Dyskusja wybuchła po tragedii w Kamieniu Pomorskim, gdzie pijany kierowca zabił sześć osób. Co istotne, mężczyzna wsiadł za kierownicę po alkoholu nie po raz pierwszy.
 • Pieniądze
  Resort Sławomira Nowaka i nadzorowana przez niego Inspekcja Transportu Drogowego łamią konstytucję. Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz stanęła po stronie kierowców ciężarówek w sprawie kar za brak opłat viaTOLL.