• Być albo nie być? Kadr z filmu "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi"
  Fani Gwiezdnych Wojen na pewno nie zasłużyli na to, by do słynnej sagi podchodzić tak, jak do filmów klasy "Listy Do M.", by robić z tego serial, który jest obowiązkowym punktem programu w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Żeby jeszcze każdy rok przynosił przełom. A tego "Ostatni Jedi" niestety nie przynosi. Film za to budzi ogromne kontrowersje.
 • PSAŁTERZ FLORIAŃSKI I JEGO NIEZWYKŁE DEKORACJE
  Psałterz floriański od lat zadziwia historyków. Cenna księga powstała na przełomie XIV i XV wieku kryje wiele tajemnic. Nie wiadomo, gdzie powstał, na czyje zlecenie, kto go przygotował i ile osób pracowało nad tym dziełem. Bez odpowiedzi pozostaje również najważniejsze pytanie: co oznaczają zdobiące go ilustracje, a wśród nich na przykład postać wyglądająca jak mistrz Yoda z "Gwiezdnych Wojen" lub czarodziej Gandalf Szary z "Władcy Pierścieni"... W ten weekend każdy może sam się przekonać, jakie jeszcze niespodzianki można tam znaleźć. 23 kwietnia Psałterz floriański opuści skarbiec Biblioteki Narodowej i zostanie wystawiony w Pałacu Rzeczpospolitej w Warszawie. A tymczasem zapraszamy do obejrzenia najciekawszych ilustracji z tego niepowtarzalnego średniowiecznego rękopisu.
 • Gwiezdne wojny - mem
  Nadszedł dzień na który od 10 lat czekali wszyscy fani "Gwiezdnych wojen". Na ekrany kin weszła właśnie 7. część kultowej sagi. Z tej okazji przygotowaliśmy galerię zabawnych memów.
 • Oto kraj, w którym jest więcej wyznawców Jedi niż Romów
  W Czechach żyje więcej wyznawców "religii" Jedi niż Romów - wskazują wstępne wyniki spisu powszechnego, ogłoszone w czwartek przez Czeski Urząd Statystyczny (CzSU). Spadła liczba Polaków żyjących na terenie Czech.