• Mózg
  Jak zatrzymać proces starzenia się mózgu i postępującej utraty pamięci? Wystarczy, że postawisz na naukę języka obcego – przekonują naukowcy.
 • Egzamin gimnazjalny
  Gimnazjaliści kończą powoli swój maraton egzaminacyjny. Dziś zdawali egzamin z języka obcego. Rano zmierzyli się z poziomem podstawowym.
 • Elżbieta Bieńkowska, Andrzej Biernat i Joanna Kluzik-Rostkowska
  Premier od kilku lat szlifuje swój angielski i radzi sobie już całkiem dobrze. Prezydent wykazuje się średnią znajomością francuskiego i komunikatywną rosyjskiego. Gorzej jest niestety z angielskim. Kilka miesięcy temu sprawdziliśmy, jak z językami obcymi radzą sobie ministrowie rządu Donalda Tuska. Premier jednak w listopadzie "przemeblował" swój gabinet. W składzie rządu pojawili się nowi ministrowie. Jakimi talentami językowymi mogą się pochwalić?. Oto szefowie resortów i ich znajomość języków obcych.
 • Nauka języka obcego zmienia mózg
  Wiek, w którym uczymy się drugiego języka, może mieć znaczący wpływ na strukturę naszego mózgu w wieku dorosłym, jak sugerują naukowcy z Montreal Neurological Institute and Hospital – The Neuro przy McGill University w Kanadzie oraz z Oxford University w Zjednoczonym Królestwie.
 • W dzisiejszych czasach znajomość co najmniej jednego języka obcego jest podstawą wykształcenia. Dla tego 16-letniego Amerykanina, nauka kolejnych to nie tyle konieczność, co życiowa pasja. W poniższym filmiku prezentuje znajomość 19 języków obcych, w tym tak egzotycznych, jak afrykańskie suahili i wolof, mandaryński czy używany w Afganistanie pashto.
 • Wertowanie notatek, czytanie podręczników, rozwiązywanie setek ćwiczeń i tłumaczenie zdań – nie tylko tradycyjne metody nauki języków są warte polecenia w ostatnich tygodniach przed maturą. Uzupełnieniem może być kurs online.
 • Ojciec z córką
  Rodzice mogą uczyć swoje dzieci języka angielskiego nawet sześć razy skuteczniej niż nauczyciele. Kluczem do sukcesu, poza domową atmosferą, jest tzw. storytelling, czyli opowiadanie dzieciom historyjek, czytanie książek i rymowanki.
 • Brytyjski tygodnik „Economist” wydrukował w jednym z ostatnich numerów mapę wymyślonego świata. Miłośnicy trylogii J.R.R. Tolkiena dostrzegli w niej podobieństwo do wykreowanego we „Władcy Pierścieni” Śródziemia, w którym doliny, góry, nawet jaskinie i jeziora mają władców. „Economist” w identyczny sposób przedstawił realny świat nowych technologii. Tu władcami są Google, Apple, Facebook, Amazon, Samsung, Microsoft, Dell i Intel. Po prawej stronie widać jednak wyłaniającego się z wody stwora, który nazywa się The Next Big Thing. To Nowa Wielka Rzecz, która rzuci im wyzwanie i zmieni świat.
 • Jeśli ktoś jest gotowy spać pod namiotem, to angielskiego w Anglii może się uczyć już za 2 tys. zł. Ceny wyjazdów językowych spadają, konkurencja robi się coraz większa.
 • Szesnastolatki czytają ze zrozumieniem, ale nie radzą sobie z pisaniem po angielsku. Poprawnie interpretują tekst, ale gdy przychodzi do zmagań z historią, mają problem z chronologią i czytaniem dat - to wnioski z wyników tegorocznego egzaminu gimnazjalnego.