• Symbol promieniowania
  Norweski Urząd Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Nuklearnego (DSA) poinformował o wykryciu przez jego stację pomiaru powietrza przy granicy Norwegii z Rosją niewielkich ilości radioaktywnego jodu, którego stężenie nie było groźne dla ludzkiego zdrowia.
 • Kobieta w ciąży pije wodę
  Niedobór jodu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia jest powszechny w Europie – mówi endokrynolog prof. Alicja Hubalewska-Dydejczyk. Jak dodaje, w Polsce właściwie każda kobieta w ciąży, planująca ciążę, powinna mieć suplementację jodu.
 • Lekarz bada tarczycę
  Czy niedoczynność tarczycy to to samo co choroba Hashimoto? Jaką rolę w leczeniu odgrywa dieta? I czy to prawda, że choroba dotyka głównie kobiet? Na najczęstsze pytania odpowiada dr Adam Gronowski, specjalista endokrynolog z Kliniki INVICTA w Gdańsku.
 • Krewetki
  Jest kilka rodzajów krewetek. Różnią się one barwą: szare, różowe i czerwone oraz wielkością: krewetki koktajlowe i tygrysie. Krewetki są doskonałym źródłem wartościowego i łatwo przyswajalnego białka. 100 g krewetek to zaledwie 18 g białka. Jednocześnie mają niską zawartość tłuszczu i są lekkostrawne. 100 gram to tylko 86 kcal. Skorupiaki zawierają witaminy z grupy B. Znajdziemy w nich również jod, wapń, selen, fluor.
 • Zanieczyszczone powietrze nad Warszawą
  "Nie można mówić o skażeniu, ponieważ nic nie zostało skażone. Reagujemy na doniesienia medialne" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Józef Strojny, rzecznik prasowy Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, odnosząc się do informacji o radioaktywnym jodzie nad Polską.
 • Warszawa
  Wykryty w atmosferze radioaktywny jod nie stwarza zagrożenia dla zdrowia – informuje Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).
 • Elektrownia atomowa Tihange w Belgii
  11 milionów mieszkańców Belgii dostanie prewencyjnie tabletki jodu, który w przypadku skażenia radioaktywnego w wyniku katastrofy nuklearnej chroni tarczycę - podał dziennik "La Libre Belgique" powołując się na minister zdrowia Maggie De Block.
 • Noworodek
  Podczas tegorocznej Konferencji „Profilaktyka zdrowotna medycyną przyszłości”, prof. Tomasz Paszkowski mówił o roli położnika, która nie ogranicza się wyłącznie do przyjęcia na świat zdrowego noworodka. Do jego zadań należą również działania z dziedziny profilaktyki schorzeń psychofizycznych u dziecka w późniejszym wieku, realizowane poprzez edukację w zakresie suplementacji i mające na celu zapobieganie niedoborom składników odżywczych kluczowych dla rozwoju maluchów.
 • Ciąża
  Właściwy przebieg ciąży, rozwój malucha w brzuchu i jego zdrowie w późniejszym życiu zależy w ogromnym stopniu od diety przyszłej mamy. Nie wystarczy po prostu jeść - należy prawidłowo się odżywiać. Dbałość o odpowiednio zbilansowany jadłospis oraz bogactwo witamin i minerałów w spożywanych posiłkach powinna towarzyszyć nam już na etapie planowania dziecka. Skąd czerpać kluczowe składniki odżywcze? Kiedy je suplementować? Przyjrzyjmy się kilku mitom dotyczącym diety przyszłej mamy i podstawowych składników odżywczych, które powinny znaleźć w niej swoje miejsce.
 • Sól często wzbogacana jest o jod
  W Polsce niedobory jodu występują na prawie 90 proc. powierzchni kraju, a chorobami tarczycy zagrożonych jest 8 milionów Polaków. Warto wiedzieć o jodzie jak najwięcej.