• Czy Antonio Banderas nadaje się na papieża?
  Producent dwóch włoskich filmów o Janie Pawle II z Piotrem Adamczykiem, Pietro Valsecchi chce teraz nakręcić opowieść o Franciszku. W roli głównej widzi Antonio Banderasa.
 • Cztery punkty spisane ręcznie na jednej kartce papieru - to streszczenie przesłania, jakie na jednej z kongregacji poprzedzających konklawe wygłosił do kardynałów Jorge Mario Bergoglio. To, co wówczas powiedział, mogło wpłynąć na wynik głosowania purpuratów. Sporządzony przez niego rękopis właśnie opublikowano.
 • Co o przebiegu konklawe może mówić ta pomyłka? Włoscy biskupi byli na tyle pewni, że nowym papieżem będzie jeden z nich, że rozesłali do mediów komunikat, w którym dziękowali Bogu za wybór na Tron Piotrowy... kard. Angelo Scoli.
 • Przy okazji wyboru Jorge Mario Bergoglio na papieża przypominane są kwestie dotyczące przeszłości, a konkretnie czasów, w których w Argentynie rządziła brutalna wojskowa junta. I pytania o rolę bądź jej brak nowego papieża w sprawie porwania i przetrzymywania przez wojskowych dwóch księży.
 • Bronisław Komorowski przesłał na ręce papieża Franciszka depeszę gratulacyjną. W imieniu swoim i wszystkich Polaków, prezydent gratuluje kardynałowi Bergoglio i zaprasza go do złożenia wizyty w naszym kraju.
 • Mówi się, że Jorge Mario Bergoglio w czasie konklawe w 2005 roku zdobył drugą ilość głosów po Josephie Ratzingerze. Teraz jednak bukmacherzy nie stawiali na Argentyńczyka - w serwisie Paddy Power jego szanse wyceniano jak 33:1.
 • Aplauz, wybuch entuzjazmu i owacje na stojąco. Tak katoliccy wierni z Buenos Aires zareagowali na wieść, że były prymas Argentyny Jorge Mario Bergoglio został wybrany na nowego papieża. "To papież, z którym się dogadamy" - cieszą się hiszpańskie media.
 • "Wydaje się, że kardynałowie znaleźli papieża na końcu świata" - powiedział do tłumów zebranych na Placu św. Piotra nowy papież. Jorge Mario Bergoglio, który od dziś jako Franciszek stoi na czele Kościoła katolickiego, prosił o modlitwę za Benedykta XVI i za siebie.
 • Kardynał Jorge Mario Bergoglio i Jan Paweł II
  Kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany nowym papieżem. To pierwszy w historii kościoła papież spoza Europy. Przyjął imię Franciszek. Kardynałowie wybrali następcę Benedykta XVI. Parę minut po 19.00 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym, wybór nowego papieża ogłosiło też bicie dzwonów w rzymskich kościołach.