• Kapitalizm bogactwo gospodarka
  Po dwóch wiekach prosperity kapitalizm natrafia na bariery dalszej ekspansji. Przezwyciężenie tych barier doprowadzi do jego nowej konfiguracji.
 • inwigilacja
  O wiele łatwiej coś przewidzieć, jeśli najpierw dokona się ingerencji w zachowanie tak, by przybrało ono pożądane formy. Mówiąc wprost – rynek usiłuje nas, jako klientów i konsumentów, coraz mocniej popychać w preferowanym przez siebie kierunku, próbuje wpływać na nasze opinie, niekiedy wręcz zaganiać w określone miejsca niczym owce na pastwisku- mówi w rozmowie z "DGP" Shoshana Zuboff, profesor amerykańskiej Harvard Business School.
 • Pieniądze
  Kapitalizm kolesiów, który budujemy od ponad wieku, to ani kapitalizm per se, ani socjalizm, ani trzecia droga. To osobny system gospodarczy, w którym władzę dzierży bardzo wąska i niezmienna elita ekonomiczno-polityczna
 • Kapitalizm
  Na naszych oczach ścierają się dwie wizje: z jednej strony słyszymy o socjalnych eksperymentach, z drugiej mamy globalny renesans faszyzmu. Obawiam się, że centrum czuje się dzisiaj lepiej z faszystami niż z lewicą - mówi w rozmowie z DGP Kacper Pobłocki antropolog i aktywista miejski.
 • Mężczyzna pracuje
  Ludzie boją się, że nie będą mieć pieniędzy na emeryturze. Ten strach można rozwiać albo przez redystrybucję dóbr, albo przez akcjonariat pracowniczy - mówi Corey Rosen założyciel Narodowego Centrum Badań nad Akcjonariatem Pracowniczym (National Center for Employee Ownership).
 • Rafał Woś
  Największą wartością tej książki jest to, że udało się wreszcie znaleźć formułę wydawniczą, która uczyni rozbuchane myśli Grzegorza W. Kołodki bardziej użytecznymi dla szerszego czytelnika.
 • Marek Magierowski
  Czym innym jest krytykowanie Polski, które nic nie kosztuje, a czym innym wyłożenie konkretnych pieniędzy na inwestycje; miliardy inwestowane w Polsce to najlepszy wskaźnik, że jesteśmy krajem atrakcyjnym, w którym nic nie dzieje się nic niepokojącego - powiedział PAP wiceszef MSZ Marek Magierowski.
 • Banknoty 100 złotych
  Myślę, że tego typu programy nie są dobre. Po pierwsze, opierają się, jak każda redystrybucja, na zwykłej kradzieży. Po drugie, dają sygnał społeczeństwu, że nie trzeba brać odpowiedzialności za swoje życie, że pieniądze nie muszą być wynikiem pracy i wysiłku, że spadają z nieba. To bardzo szkodliwa lekcja. To mnie właśnie smuci w polityce państwa opiekuńczego, że opiera się na bardzo pesymistycznej wizji człowieka. Jest on w niej za słaby, za głupi, żeby samemu radzić sobie w życiu - mówi w rozmowie z DGP amerykański filozof, Andrew Bernstein.
 • Napis na murze
  Współczesny liberał powinien z zainteresowaniem, a nie z pańską wyższością, czytać klasyków antykapitalizmu.
 • Bazar przed PKiN
  Gdy w 1989 handel prywatny wrócił do łask, pierwsi polscy kapitaliści zaczynali tak samo - od przywożenia małych ilości towarów z Berlina. Potem jednak wszystko zaczęło się zmieniać. Oto historie trzech pionierów polskiego kapitalizmu.