• Najlepszy dramat: "Zniewolony. 12 Years a Slave"
  Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej po raz 71. wręczyło Złote Globy. Wielkim zwycięzcą jest film "America Hustle", a także serial "Breaking Bad". Za najlepszy film dramatyczny uznano "Zniewolony". Ani jednej nagrody nie odebrali twórcy "Kapitana Phillipsa" czy "Tajemnicy Filomeny".
 • NOMINACJE DLA AKTORÓW W GŁÓWNEJ ROLI:
  Znamy już nazwiska nominowanych do 20. edycji nagród przyznawanych przez Stowarzyszenie Aktorów Filmowych. Uznawane są one za znakomity barometr przedoskarowy, bowiem członkowie tej organizacji w dużej części wchodzą też w skład Amerykańskiej Akademii Filmowej i ich wybory często się pokrywają. Tegoroczna lista kandydatów do nagród Screen Actors Guild pełna jest niespodzianek – zabrakło na niej choćby Roberta Redforda z rolą w filmie "All Is Lost", który dotąd był wymieniany jako jeden z faworytów do Oscara. Oto najlepsze kreacje aktorskie 2013 nominowane do nagród SAG:
 • 1. "Grawitacja"
  Magazyn "Empire" przedstawił swoją listę najlepszych filmów 2013 roku. Redaktorzy prestiżowego pisma nie widzieli jeszcze wszystkich filmów kończącego się sezonu, ale wkrótce to zapewne nadrobią i listę uaktualnią. Oto pierwsza dwudziestka (pełna 50-tka w portalu Stopklatka.pl):
 • Tom Hanks: Wszyscy dostaliśmy gęsiej skórki
  "Sam nie jestem typem lidera, po prostu gram kogoś takiego w filmie" – mówi Tom Hanks, który zagrał tytułową rolę w "Kapitanie Phillipsie".
 • Tom Hanks jako "Kapitan Phillips"
  W 2006 roku Paul Greengrass nakręcił film o dramacie pasażerów i załogi samolotu porwanego przez terrorystów 11 września 2001 roku. Tym razem sięgnął po historię statku porwanego przez somalijskich piratów, z powodzeniem czyniąc z medialnej sensacji trzymające w napięciu kino.
 • Tom Hanks w filmie "Kapitan Phillips"
  "Kapitan Phillips" – najnowszy film Paula Greengrassa zadebiutował na drugim miejscu amerykańskiego box office'u, zarabiając podczas pierwszego weekendu na ekranach okrągłą sumkę 26 milionów dolarów (polska premiera: 8 listopada). Grający główną rolę Tom Hanks jest zaś przez krytyków i bukmacherów wymieniany jako faworyt w najbliższej "oscarowej gonitwie". Obraz rozpoczął właśnie swoją wędrówkę po festiwalach (Londyn, Nowy Jork) i zgarnia same pozytywne recenzje, a Hanks – pochwały za znakomity występ.
 • Amerykanie nadal z Sandrą Bullock w kosmosie
  "Grawitacja" z Sandrą Bullock i George'em Clooneyem w rolach głównych drugi tydzień z rzędu utrzymuje pozycję lidera amerykańskiego box office'u.
 • Tom Hanks na premierze filmu "Kapitan Phillips"
  Tom Hanks w wywiadzie z Davidem Lettermanem przyznał, że choruje na cukrzycę.
 • Tom Hanks na premierze filmu "Kapitan Phillips"
  Tom Hanks nie ogląda swoich filmów więcej, niż raz. Robi wyjątek tylko dla swojego debiutu reżyserskiego z 1996 roku, "Szaleństwa młodości", w którym także zagrał.
 • Tom Hanks na plakacie filmu "Kapitan Phillips"
  Dramat "Kapitan Phillips" (z Tomem Hanksem w roli głównej) powstał w oparciu o prawdziwe wydarzenia, do których doszło w kwietniu 2009 roku.