• Testy alergiczne
  W ostatnich latach w Europie ponad dwukrotnie zwiększyła się liczba osób cierpiących na alergie. Liczba naturalnych alergenów nie zwiększyła się, ale przybyło uczulających substancji chemicznych – podkreśla alergolog prof. Ewa Czarnobilska.
 • Katar
  Katar to jedna z najczęstszych dolegliwości, których doświadczamy. Szczególnie jesienią i zimą robimy większe zapasy chusteczek higienicznych. Kiedy nas dopadnie, to zazwyczaj nie przywiązujemy do niego większej wagi, czekamy, aż sam przejdzie. Jeżeli jednak zauważymy katar u swojego dziecka, to nie powinniśmy go lekceważyć. Może on być pierwszym symptomem poważnego schorzenia.
 • Katar sienny
  Katar alergiczny, określany również mianem alergicznego nieżytu nosa lub kataru siennego, należy do najbardziej powszechnych schorzeń – doświadcza go ponad 1/4 populacji. Jest to choroba przewlekła, której objawy pojawiają się w okresie pylenia roślin (w zależności od alergenu – od lutego do sierpnia) lub przez cały rok, jeśli reakcja alergiczna ma miejsce po styczności z sierścią zwierząt lub roztoczami kurzu domowego.
 • Zaczyna się trudny sezon dla alergików
  Czekamy na ciepłe dni, ale wiosna to utrapienie dla alergików. To sezon pylenia drzew, roślin i traw.
 • Wiosną alergicy nie mają łatwo
  Katar, kichanie, łzawienie towarzyszą alergikom każdej wiosny, gdy nagle zrobi się ciepło. Można uniknąć tych objawów - podkreślają lekarze.
 • Kobiety coraz częściej są uczulone na przyprawy
  Choć się nie przeziębiłeś, męczy cię katar i kaszel? Dokucza ci swędzenie skóry? Pewnie masz alergię. Gdy wykluczysz uczulające jedzenie, sierść zwierząt i inne powszechne alergeny, może okazać się, że jesteś uczulony na... przyprawy. Tak wynika z najnowszych badań.
 • Katar alergiczny może wywołać objawy ADHD
  Jak bardzo uciążliwy jest katar alergiczny, wiedzą osoby, które go doświadczyły. Pozostali zaś mogą obserwować niepokojące objawy u zakatarzonych pacjentów. Co ciekawe, oprócz kichania, mogą pojawić się zaburzenia koncentracji, nadaktywność, a nawet agresja, przypominające ADHD – dowodzą naukowcy.