• Kobieta w ciąży na szpitalnym łóżku
  W ostatnich 30 latach ponad 200 dzieci zaraziło się HIV od swoich matek. Maluchy nie były dostatecznie chronione przed zakażeniem, bo matki nie wiedziały, że są zakażone. Dlatego potrzebne są obowiązkowe i bezpłatne dla wszystkich kobiet w ciąży testy na obecność HIV do 10. tygodnia ciąży – ocenia RPO.
 • Kobieta w ciąży
  Coraz więcej kobiet w ciąży ma cukrzycę, która może doprowadzić do groźnych dla płodu powikłań, w tym do urodzenia zbyt dużego dziecka ze skłonnościami do poważnych schorzeń w wieku dorosłym – przekonywała w czwartek w Warszawie dr hab. Katarzyna Cyganek z Krakowa.
 • Kobieta w ciąży pije wodę
  Odpowiednie nawodnienie w czasie ciąży i karmienia jest kluczowe zarówno dla zdrowia matki, jak i rozwoju dziecka. Jak wynika z najnowszych badań, wiedza kobiet w ciąży i matek karmiących piersią na temat nawodnienia jest niepokojąco niska. Ponad 60% kobiet nie jest świadomych tego, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie w tym szczególnym okresie. Aż połowa z nich popełnia prosty błąd – wypija za mało wody. Ponieważ świadomość dotycząca nawodnienia wśród kobiet ciężarnych i karmiących jest wciąż niska, potrzebne jest prowadzenie szerokiej edukacji w tym zakresie.
 • Kobieta w ciąży i kot
  Na czym polega ta choroba i kiedy może być zagrożeniem dla płodu? Jak uchronić się przed zakażeniem? Wbrew mitom, tą chorobą najczęściej zarażamy się nie poprzez kontakt z kotem, a przez zjedzenie półsurowego mięsa oraz źle umytych warzyw i owoców.
 • Dziecko w maseczce na twarzy
  Mamy alarm smogowy w wielu miastach Polski. Lekarze przekonują, że należy zminimalizować czas przebywania na zewnątrz do minimum. Dzieciom, seniorom i kobietom w ciąży odradzają wszelkie spacery. Czy naprawdę jest tak groźnie? O tym, jak smog działa na przyszłe mamy, rozmawiamy z dr Katarzyną Pietuch, ginekologiem z Kliniki INVICTA w Warszawie
 • Eksmisja
  Kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne i emeryci – to ich szczególnej ochrony przed eksmisją na bruk może pozbawić Narodowy Program Mieszkaniowy.
 • Fitness w ciąży
  Czy kobiety w ciąży mogą ćwiczyć na siłowni? - Wiele osób ma taką tendencję mylenia treningu z odchudzaniem - powiedziała w "Dzień Dobry TVN" Katarzyna Kępka. - Przygotowujemy się do wysiłku, który porównywalny jest do maratonu - podkreśliła dziennikarka. Jakich ćwiczeń nie powinno się wykonywać w tym czasie? Kępka razem z Szymonem Gasiem zaprezentowała kilka ćwiczeń dla kobiet w ciąży.
 • Kobieta w ciąży je jabłko
  Na każdym etapie rozwoju, od momentu przygotowania do ciąży, w jej trakcie oraz w okresie karmienia piersią, można mieć wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Te kluczowe momenty to tak zwane okna krytyczne rozwoju, w których istnieje możliwość wpływu na materiał genetyczny. Maksymalną ochronę DNA dziecka można zapewnić m.in. poprzez właściwe odżywianie i specjalistyczne wsparcie dietetyczne.
 • Wirus Zika
  Wszystkie mieszkanki Katalonii, które są w ciąży, a podróżowały do krajów zagrożonych wirusem Zika, przejdą dodatkowe badania. Taka decyzję podjął tamtejszy wydział zdrowia. Wirus jest przenoszony przez komary i powoduje mikrocefalię, czyli niedorozwój czaszki.
 • Wirus Zika
  Pierwszy w Hiszpanii przypadek zarażenia wirusem Zika u kobiety w ciąży. Chorą jest 25-letnia mieszkanka Katalonii, która niedawno wróciła z Kolumbii.