• Papież Franciszek
  Co interesuje dzieci? Mógł o tym przekonać się papież Franciszek. W przeddzień czwartej rocznicy swego wyboru mówił dzieciom podczas spotkania w parafii na przedmieściach Rzymu, że "nie płaci się" za to, żeby zostać głową Kościoła. Przestrzegł również, że kto obmawia innych, zachowuje się "jak czarownica".
 • Papież Franciszek całuje dziecko
  Podczas spotkania z dziećmi w rzymskiej parafii w niedzielę papież Franciszek mówił im, że na konklawe nie jest wybierany ten, kto jest "najbardziej inteligentny, sprytny i zdecydowany", ale ten, kogo chce Bóg w danym momencie w Kościele.
 • Cztery punkty spisane ręcznie na jednej kartce papieru - to streszczenie przesłania, jakie na jednej z kongregacji poprzedzających konklawe wygłosił do kardynałów Jorge Mario Bergoglio. To, co wówczas powiedział, mogło wpłynąć na wynik głosowania purpuratów. Sporządzony przez niego rękopis właśnie opublikowano.
 • Pontyfikat Benedykta XVI oraz głoszenie Słowa Bożego wśród młodzieży. To główne tematy poruszane przez papieża Franciszka podczas spotkania z kardynałami w Sali Klementyńskiej. Jorge Mario Bergoglio dziękował także wszystkim, którzy okazują mu wsparcie na nowej drodze jego życia.
 • Nowy papież Franciszek spotka się wkrótce z Benedyktem XVI. Taką informację przekazał dziennikarzom rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi. Jak dodał, Franciszek rozmawiał już telefonicznie z emerytowanym papieżem.
 • Mówi się, że Jorge Mario Bergoglio w czasie konklawe w 2005 roku zdobył drugą ilość głosów po Josephie Ratzingerze. Teraz jednak bukmacherzy nie stawiali na Argentyńczyka - w serwisie Paddy Power jego szanse wyceniano jak 33:1.
 • Aplauz, wybuch entuzjazmu i owacje na stojąco. Tak katoliccy wierni z Buenos Aires zareagowali na wieść, że były prymas Argentyny Jorge Mario Bergoglio został wybrany na nowego papieża. "To papież, z którym się dogadamy" - cieszą się hiszpańskie media.
 • "Wydaje się, że kardynałowie znaleźli papieża na końcu świata" - powiedział do tłumów zebranych na Placu św. Piotra nowy papież. Jorge Mario Bergoglio, który od dziś jako Franciszek stoi na czele Kościoła katolickiego, prosił o modlitwę za Benedykta XVI i za siebie.
 • Kardynał Jorge Mario Bergoglio i Jan Paweł II
  Kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany nowym papieżem. To pierwszy w historii kościoła papież spoza Europy. Przyjął imię Franciszek. Kardynałowie wybrali następcę Benedykta XVI. Parę minut po 19.00 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym, wybór nowego papieża ogłosiło też bicie dzwonów w rzymskich kościołach.
 • Liczbę papieży zestawia się różnie, zależnie od tego, czy uwzględnia się nielegalnie wysuniętych, antypapieży, czy nie. Spis papieży, sporządzony na podstawie badań historyków, wymienia Benedykta XVI jako 265. papieża.