• Kości
  Mała, lekka gąbeczka stworzona na Politechnice Warszawskiej wygląda niepozornie, ale odgrywa wielką rolę: jest "rusztowaniem" pomagającym w odbudowie kości. Łatwiej też będzie ją wykorzystać na sali operacyjnej niż inne substytuty kości - zapewniają jej twórcy, naukowcy z PW.
 • Uśmiechnięty senior
  W najbliższą środę startuje Ogólnopolska akcja bezpłatnych badań densytometrycznych, które pozwalają ocenić gęstość tkanki kostnej i ryzyko osteoporozy – poinformowała Fundacja NEUCA dla Zdrowia, organizator akcji pod tytułem "Mocne kości do starości".
 • INNOWACYJNA OPERACJA WYDŁUŻENIA KOŚCI
  Pierwszą tego typu operację – wydłużenia kości za pomocą pola magnetycznego – przeprowadzono w Szpitalu Specjalistycznym imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie. 27-letniej pacjentce cierpiącej na wrodzoną łamliwość kości wszczepiono w kość udową specjalny gwóźdź sprowadzony z USA, przez który przepuszczano pole i stymulowano tym samym kość do wzrostu. Od lipca, kiedy kobieta przeszła operację, do 18 września, kiedy lekarze pochwalili się jej wynikami, udało się wydłużyć kość o 3 centymetry.
 • ODTWORZYLI KOŚĆ DZIĘKI DRUKARCE 3D
  Myślał, że już nigdy nie będzie mógł chodzić. Stracił kość piszczelową przez poważne zakażenie, przez co mógł poruszać się tylko na wózku. Na szczęście z pomocą przyszła mu technologia. Chirurdzy ze szpitala w australijskim Brisbane wydrukowali trójwymiarowy model zniszczonej kości, a potem na podstawie tego modelu odtworzyli mu ją. Po wszczepieniu idealnie dopasowanego piszczela mężczyzna wkrótce wróci do sprawności.
 • TYTANOWY IMPLANT STAWU BIODROWEGO DLA 78-LATKI
  Tytanową endoprotezę, wykonaną z wykorzystaniem technologii 3D wszczepili 78-letniej pacjentce lekarze w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. Poprzednia endoproteza odmówiła posłuszeństwa, pojawiły się też duże ubytki kostne, które uniemożliwiły standardowe leczenie.
 • Dziecko w szpitalnym łóżku
  W Skierniewicach powstaje europejskie Centrum Ortopedii Dziecięcej.
 • NIEZWYKŁA KAPLICA CZASZEK W CZERMNEJ
  Szczątki około 30 tysięcy osób, ofiar wojen, epidemii ciężkich chorób, część przytwierdzona do ścian, do sufitów, układająca się we wzory i makabryczne zdobienia. Każdy, kto wejdzie tam po raz pierwszy, staje jak wryty z wrażenia. To jedyne w Polsce ossuarium - Kaplica Czaszek w Czermnej. Miejsce to kryje interesującą historię...
 • Biały nosorożec w zoo
  Na naszej planecie zostało tylko pięć białych nosorożców z rasy północnej. Taką informację przekazała rozgłośnia France Info, przytaczając słowa Stephane’a Ringuet z organizacji WWF- World Wildlife Foundation.
 • Największy dinozaur świata - tytanozaur - odkryty w Argentynie
  To był prawdopodobnie największy dinozaur świata. Szczątki gigantycznego zwierzęcia sprzed około 100 milionów lat znaleziono w Argentynie.
 • Prezydent musi bardziej na siebie uważać, bo choć w piłkę nie gra i po boisku nie biega, skręcił nogę, podobnie jak premier. Bronisław Komorowski trafił do szpitala MSW. Podpierał się kulą.