• Kobieta używa telefonu
  Dlaczego powinniśmy zadbać o odcinek szyjny kręgosłupa, kiedy często korzystamy z telefonu?
 • Ból karku
  Co może powodować ból karku i szyi? Fizjoterapeuta doradził, jak wybrać odpowiednią poduszkę do spania.
 • Mężczyznę bolą plecy
  Ból kręgosłupa coraz częściej nazywany jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Nic dziwnego – z badań wynika, że cierpi na niego już 60 proc. Polaków, a co szósta osoba odczuwa go bardzo często. Dane są tym bardziej niepokojące, że problem dotyka coraz młodszych osób. Powód? Siedzący tryb życia i związany z nim brak ruchu. W jaki sposób na co dzień dbać o kręgosłup? Co robić, kiedy ból się nasila i dokucza nam coraz częściej? Na te pytania odpowiada Karolina Hertman, fizjoterapeutka.
 • ból pleców
  Coraz więcej osób skarży się na ból pleców. Jakie ćwiczenia pomogą ulżyć w bólu?
 • Waldemar Pawlak
  Podczas sobotniej Rady Naczelnej PSL b. premier Waldemar Pawlak mówił, że Stronnictwo "albo ma kręgosłup i jaja" i potrafi robić politykę, albo "się trzęsie", by się "załapać na byle co".
 • Mężczyznę boli kręgosłup
  Skoliozy stanowią 80 proc. wszystkich skrzywień kręgosłupa. Chirurg, ortopeda i traumatolog Adrian Rymarczyk wyjaśnił, czym różni się skolioza od wad postawy. Lekarz powiedział także, jak rodzice mogą rozpoznać chorobę u swoich dzieci.
 • Ból pleców
  Znów po całym dniu przy biurku dokuczają ci plecy? A może ból pojawia się, gdy nachylasz się po coś? Najczęściej właśnie dopiero w takich momentach przypominamy sobie o kręgosłupie. Tymczasem, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości w jego obrębie, o tę podporę całego ciała możemy dbać podczas codziennych aktywności każdego dnia – wstając z łóżka, a nawet śpiąc. Jak to zrobić?
 • Białystok. Nowatorska operacja skoliozy u dziecka bez usztywnienia kręgosłupa
  Pierwszą w Polsce operację bez usztywniania kręgosłupa u dziecka ze skoliozą przeprowadzono w poniedziałek w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Metoda ta pozwala w sześć tygodni wrócić pacjentowi do aktywności fizycznej. Operowana była 11-letnia dziewczynka.
 • Lekarz bada plecy dziecka
  Postawa ciała naszych dzieci kształtowana jest głównie w domu i szkole. Dlatego troska o zdrowy kręgosłup powinna się zaczynać już w okresie wczesnego dzieciństwa. Niestety obecnie nie jest to takie proste – długotrwałe korzystanie z komputera, wielogodzinne oglądanie telewizji i związane z tym przebywanie dziecka w nienaturalnej dla kręgosłupa wymuszonej pozycji siedzącej (np. z podwiniętą nogą) w znacznym stopniu ma wpływ na pogorszenie się postawy ciała. Jeśli do tego ma ono nadwagę i nie jest aktywne fizycznie – to sygnał, że zagrożenie pojawienia się skoliozy czy pogłębionej lordozy jest naprawdę duże.
 • 13-letnia Natalia po skomplikowanej operacji zaawansowanej skoliozy
  Operację korekcji zaawansowanej skoliozy u 13-latki przeprowadzili lekarze w szpitalu w szczecińskich Zdrojach. Podczas 50. takiego zabiegu w placówce zastosowano nowatorski system i pręty korekcyjne wykonane specjalnie dla młodej pacjentki. Wszystko po to, by ustawić wygięty o 85 proc. kręgosłup dziewczynki w prawidłowej pozycji i umożliwić jej powrót do normalnego życia.