• Ptaki śpiewają w Kigali
  Ostatni wspólny film Krauzów ociera się o doraźną publicystykę, ale to dzieło znacznie głębsze, właściwie traktat o uniwersalnych wartościach, przy tym odważnie wpisany w poetykę kina awangardowego.
 • Stanisław Mikulski (1929 – 2014)
  W ostatnich 12 miesiącach sztuka filmowa straciła wielu swych wielkich przedstawicieli. Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego to najlepszy moment, by ich wspomnieć...
 • Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krauzego
  W Kazimierzu Dolnym odbyły się uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krauzego. Reżyser i scenarzysta przegrał z rakiem, ale pozostawił po sobie filmy znakomite – "Dług", "Mój Nikifor", "Papusza" czy "Plac Zbawiciela".
 • "Papusza" dla tych, którzy nie chcą pamiętać, i dla tych, którzy pamiętać nie potrafili
  Kameralny, domowy kontakt z "Papuszą" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego buduje dodatkowe konteksty. Oglądałem ten film wiele razy, za każdym razem odbieram go inaczej.
 • Jowita Budnik i Antoni Pawlicki w filmie "Papusza"
  Jury festiwalu w Gdyni "Papuszy" nie doceniło. Pół biedy, gdyby obraz Krauzów stworzony był z dobrych intencji, ale artystycznie niepełny albo przynajmniej pęknięty. Tymczasem nic z tych rzeczy. Z wyjątkowymi zdjęciami Wojciecha Staronia i Krzysztofa Ptaka, muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz rolami zawodowych aktorów i fenomenalnych naturszczyków "Papusza" jest w polskim kinie dziełem wyjątkowym – pisze Jacek Wakar dla "Dziennika. Gazety Prawnej".
 • "Papusza" – polski film roku?
  Wspaniały film Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze bardziej niż o cygańskiej poetce jest o śmierci cygańskiego narodu i cygańskiej kultury. Jednak jej też nie tracimy z oczu.
 • Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze
  Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze pracują wspólnie nad scenariuszem filmu fabularnego na temat wydarzeń w Jedwabnem, który następnie chcieliby przenieść na ekran.