• Kraków Protest ws. uwolnienia Sencowa
  Reżyser nie domaga się wolności dla siebie, ale dla kilkudziesięciu innych ukraińskich więźniów politycznych, przetrzymywanych w Rosji po 2014 r.
 • Eugeniusz Bodo w filmie "Jego Ekscelencja Subiekt"
  Witkacy popełnił samobójstwo na wieść o wejściu wojsk sowieckich do Polski. Dołęga-Mostowicz zginął w przypadkowej strzelaninie na początku wojny. Eugeniusz Bodo zmarł zapomniany i samotny w rosyjskich łagrach. Okoliczności ich śmierci przez lata były ukrywane, przekręcane, przekłamywane.
 • więzienie
  Pięciu rosyjskim grafficiarzom grozi długoletni pobyt w łagrze. Dziś Tagański Sąd Moskwy miał wydać wyrok w ich sprawie, ale przeniósł rozprawę na 10 września. Piątka Rosjan jest oskarżona o pomalowanie gwiazdy wieńczącej jeden z moskiewskich wieżowców farbami w barwach ukraińskiej flagi.
 • Nadia Sawczenko
  W rosyjskim Doniecku rozpoczął się proces Nadii Sawczenko. Ukraińska deputowana jest oskarżona o udział w zabójstwie dwóch pracowników telewizji „Rossija”. Komitet Śledczy twierdzi, że świadomie naprowadziła ogień artylerii na cele cywilne.
 • Aleksiej Nawalny
  Dziesięciu lat więzienia dla rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego domaga się oskarżyciel państwowy. W Moskwie toczy się proces o domniemane zagarnięcie ponad 30 milionów rubli, czyli około pół miliona dolarów na szkodę francuskiej firmy Yves Rocher.
 • Proces Pussy Riot
  Skazane dziewczyny z Pussy Riot wywieziono już do łagrów - naczelnik aresztu nie zgodził się, by odsiedziały wyrok w moskiewskim areszcie. Adwokaci kobiet boją się, że będą one prześladowane przez współwięźniów.