• Ból brzucha
  Na endometriozę może chorować nawet 2 mln Polek, wiele z nich wymaga operacji, ale trzeba je wykonywać radykalnie, metodą laparoskopową – przekonuje dr Mikołaj Karmowski z Wrocławia. W Polsce wciąż jednak dominuje metoda klasyczna, w tej chorobie niewłaściwa.
 • Zabieg laparoskopem
  W Polsce jedynie 10 proc. zabiegów ginekologicznych wykonywanych jest laparoskopowo. Tymczasem w Europie Zachodniej jest odwrotnie: 90 proc. tych operacji przeprowadza się metodą mało inwazyjną – mówili eksperci podczas konferencji w Warszawie. Grupa specjalistów chce zmienić tę sytuację.
 • Zabieg laparoskopem
  Kamienie żółciowe to dosyć tajemnicza rzecz w naszym organizmie. Nie do końca jest wyjaśnione, jak powstają. Nie została opracowana skuteczna metoda zapobiegająca ich tworzeniu. Pewne jest natomiast, że kiedy dają o sobie znać, to ból jest trudny do wytrzymania, a jedyny sposób poradzenia sobie z dolegliwością to usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz z kamieniami.
 • Narzędzia chirurgiczne
  W Szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu przeprowadzono nowatorską operację trzustki przy wykorzystaniu technologii endosonografii i endoskopii.