• marihuana
  Mimo obowiązujących od listopada 2018 r. przepisów dopuszczających w Polsce używanie marihuany leczniczej, dostęp do niej nadal jest utrudniony – mówili specjaliści podczas briefingu prasowego w Warszawie.
 • Tabletki na dłoni
  Około 150 osób umiera dziennie w Stanach Zjednoczonych z powodu przedawkowania opioidów. Tak mówią oficjalne, najnowsze statystyki, choć ta liczba może być znacznie wyższa. Opioidy uzależniają szybko i zabijają po cichu. Są groźniejsze niż heroina, dają też większego od niej „kopa”. Można kupić je w każdej aptece. Także w Polsce.
 • Liście konopi
  Udało się pozyskać ekstrakty i udało się opracować technologie formowania preparatu leczniczego z konopi - wyjaśnia Paweł Śledziński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Naukowcy opracowali na ich bazie tabletki przeciwbólowe, które mogą być wykorzystane także przy leczeniu raka - donosi serwis epoznan.pl.
 • Karetka
  Medyczne zespoły ratunkowe nie podejmują leczenia bólu u 84 proc. pacjentów po urazach – alarmowali eksperci na spotkaniu prasowym w Warszawie. Ocenili, że opieka przeciwbólowa nad pacjentami przewożonymi przez karetki wymaga natychmiastowej poprawy.
 • Chory w szpitalu trzyma przycisk do wezwania pomocy
  W maju 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. W myśl ustawy każdy pacjent ma od tej pory prawo do leczenia bólu. W środowisku medycznym pojawiły się bardzo ciekawe komentarze i wnioski dotyczące m.in. przeprowadzania samych procedur i zabiegów terapeutycznych. Czy pacjenci mogą teraz oczekiwać zarówno leczenia bólu jak i bezbolesnego procesu samego leczenia?
 • Szpital
  Pacjenci z dolegliwościami bólowymi będą mogli skuteczniej z nimi walczyć - ministerstwo zdrowia chce na lekarzy wszystkich szczebli placówek nałożyć w rozporządzeniu obowiązek określania stopnia natężenia bólu, leczenia go i monitorowania skuteczności podejmowanych działań.
 • Ból
  Resort zdrowia kończy prace nad projektem przepisów, które wprowadzą standardy pomiaru bólu. Będą dotyczyć wszystkich placówek
 • Akupunktura
  O zbawiennym wpływie akupunktury na ludzkie zdrowie byli przekonani już starożytni - najwcześniejsze dowody na medyczne stosowanie techniki nakłuwania ciała są datowane na pięć tysięcy lat wstecz. Dziś akupunktura jest doskonale przebadaną metodą powszechnie wykorzystywaną nie tylko w Azji, skąd pochodzi, lecz także w nowoczesnych placówkach medycznych na całym świecie.
 • Zbigniew Ziobro
  Marihuana, podobnie jak morfina, może być używana do celów medycznych, ale generalnie to jest narkotyk, który szkodzi - mówił w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przed głosowaniem nad poprawką Senatu do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
 • Kapsułki
  Kiedy silny ból nie mija, sięgamy po coraz mocniejsze leki. Po tych z paracetamolem i ibuprofenem kolejnym wyborem jest lek zawierający ketaprofen. O ile te pierwsze możemy mieć od ręki, o tyle na ten ostatni musimy mieć receptę. Sytuacja zmieni się jednak już za kilka miesięcy. Od 1 października 2017 roku Ketonal będzie lekiem OTC.