• lekarz
  Coraz mniej lekarzy i pielęgniarek wyjeżdża za granicę – powiedział prof. Paweł Ptaszyński z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podczas debaty "Wspólnie dla zdrowia”, która w czwartek odbyła się w Lublinie.
 • Syrop i czosnek
  Męczący kaszel, nieustanny katar i ból gardła. Do tego bóle mięśni i ogólne osłabienie. Tak właśnie wyglądają jesienne miesiące w większości polskich domów. Jakie są najlepsze domowe sposoby na walkę z przeziębieniem?
 • Rezonans magnetyczny mózgu
  W Pekinie odbyły się pierwsze w historii zawody w diagnozowaniu chorób neurologicznych między lekarzami a sztuczną inteligencją. Algorytmy maszynowe zwyciężyły zdecydowanie - jak się okazało, ich diagnozy były o 20 proc. skuteczniejsze od ludzkich. Maszynie udało się poprawnie zdiagnozować 25 z 30 przypadków, podczas gdy ludziom ta sztuka udała się w 19 przypadkach. Sztuczna inteligencja nie ma jednak zastąpić śmiertelników w diagnozowaniu chorób, a jedynie być narzędziem ułatwiającym pracę lekarzy.
 • Chory mężczyzna
  Pacjenci z chorobą Fabry’ego, zaliczaną do schorzeń ultrarzadkich, od wielu lat nie mają dostępu do terapii, która pozwala im zachować sprawność, zapobiega poważnym powikłaniom i przedłuża życie – mówili eksperci i pacjenci na spotkaniu prasowym w stolicy.
 • Probiotyk
  Dlaczego należy zwracać uwagę na skład preparatu? Co to znaczy, że działanie probiotyków jest szczepozależne? Kiedy warto je stosować?
 • Mężczyzna u lekarza
  Polski nie stać na nieskuteczne leczenie pacjentów; większą uwagę należy poświęcić profilaktyce, która pomoże obniżyć wydatki na służbę zdrowia - podkreślali eksperci podczas II Kongresie Zdrowia Pracodawców RP.
 • pacjent
  Placebo to substancja lub działanie obojętne, niemające wpływu na stan zdrowia pacjenta, podawane choremu jako terapia. Zdarza się, że pacjent po przyjęciu placebo naprawdę zdrowieje. Jak to możliwe? Po co w ogóle podawane jest placebo?
 • Lekarz
  Leki biopodobne są równie bezpieczne i skuteczne jak leki oryginalne, dlatego pacjenci nie powinni się ich obawiać - przekonywali specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie.
 • Szpital
  Wzrost nakładów na zdrowie przy jednoczesnym wzroście efektywności systemu; zmiany dotyczące wynagrodzeń, zakończenie projektów cyfryzacyjnych i zmodyfikowanie przepisów dot. przetargów medycznych - to niektóre oczekiwane przez ekspertów zmiany w systemie ochrony zdrowia w 2018 r.
 • Pacjent
  Większość Polaków źle ocenia publiczną służbę zdrowia; negatywne oceny przeważają też, jeśli chodzi o działania rządu w tym sektorze. Mniej biurokracji, więcej lekarzy specjalistów i wzrost nakładów do 6,8 proc. PKB, ale bez podnoszenia podatków to wskazywane remedia na problemy służby zdrowia.