• Legiony_fot.Jacek Piotrowski-Picaresque_005
  - Takich filmów powinno być już dziesięć - po trzydziestu latach. O legionach, o Bitwie Warszawskiej, o Powstaniu Warszawskim – powiedział premier Mateusz Morawiecki na temat filmu "Legiony".
 • Bartosz Gelner
  Bartosz Gelner zagrał jedną z najważniejszych postaci w filmie "Legiony", który do kin wkroczy 20 września. Dlaczego uważa, że ułani byli lepszą kastą, co sprawia, że czuje, że symbol Polski Walczączej należy do jednej opcji i dlaczego w życiu i w kinie nieudanych romansów nie chciałby mieć - przekonacie się słuchając naszego podcastu. Oto czwarty odcinek #PoStronieKultury.
 • Kadr z filmu "Legiony" fot. Jacek Piotrowski-Picaresque
  "Legiony" w reż. Dariusza Gajewskiego to polska superprodukcja o miłości, młodości i walce o niepodległość pokolenia z lat 1914-1916. Film 20 września trafi do kin.
 • Kadr z filmu "Legiony", fot. Jacek Piotrowski
  W 104. rocznicę bohaterskiej szarży pod Rokitną zaprezentowano zdjęcia z filmu "Legiony". Dokładnie 13 czerwca 1915 roku, II Brygada Legionów Polskich przeprowadziła natarcie, które miało wyprzeć Rosjan ze wsi Rokitna. Atak drugiego szwadronu ułanów przeszedł do historii i stał się synonimem polskiej odwagi i bohaterstwa. Brawurowa szarża 64 żołnierzy na kilka linii okopów przeraziła Rosjan. Taktyczny rozkaz austriackiego dowódcy, w praktyce, oznaczał jednak pewną śmierć wielu legionistów, o czym wiedział dowódca polskiej brygady, rotmistrz Zbigniew Dunin Wąsowicz. Film trafi do kin 20 września, a już dziś możemy zobaczyć, jak szarża ułanów będzie się prezentować na ekranach.
 • "Legiony" w kinach do 20 września 2019 roku
  "Legiony" trafią do kin 20 września. Przedstawiane są, przez dystrybutora - Kino Świat - jako filmowa superprodukcja, opowieść chłopakach i dziewczynach z legionowego pokolenia lat 1914-1916, które wywalczyło Polsce Niepodległość. Producentami filmu są Maciej Pawlicki i Adam Borowski. Autorami scenariusza Tomasz Łysiak, Dariusz Gajewski, Michał Godzin i Maciej Pawlicki. Reżyseruje Dariusz Gajewski. W "Legionach zagrają: Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner, Wiktoria Wolańska, Mirosław Baka, Jan Frycz, Borys Szyc, Antoni Pawlicki, Piotr Żurawski, Piotr Cyrwus, Grzegorz Małecki, Andżelika Kurowska, Stanisław Cywka, Jakub Hojda, Monika Pawlicka, Karol Czajkowski, Krystian Pesta, Bartosz Szpak, Antoni Sałaj, Karol Górski, Kamil Wodka, Jędrzej Bigosiński i inni
 • Ernest Bryll
  Ernest Bryll nie został zwolniony. Likwidacji ma ulec Dział Literacki, którego jest kierownikiem i jedynym pracownikiem - informuje PISF. Jak zaznacza, powodem była zmiana koncepcji funkcjonowania działów, a nie krytyczna opinia Brylla o scenariuszu "Legionów".
 • Córka marszałka Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska i prezydent Lech Wałęsa podczas otwarcia wystawy marszałka Józefa Piłsudskiego w Belwederze
  Skąd my to znamy. Aby przywrócić niepodległość Polsce, Józef Piłsudski nie cofał się przed współpracą z wywiadem austriackim i pobieraniem pieniędzy od tajnych służb. Potem zadbał o to, by niewygodne dokumenty nie ujrzały światła dziennego.
 • Polska, Grodno, rok 1928. O tej sprawie donosił nawet amerykański "New York Times". Nic dziwnego, w końcu chodziło o ślub osób tej samej płci.