• Szpital
  Anna Puślecka od kilku miesięcy walczy z nowotworem piersi. Niedawno skierowała wzruszający list otwarty do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, poruszając w nim brak refundacji leków. Ministerstwo odpowiedziało, zapowiadając zmianę.
 • Grzyb na drzewie: huba
  Huba to popularna nazwa owocników grzybów nadrzewnych, można je znaleźć praktycznie w każdym polskim lesie. Tego grzyba pod mikroskop wzięły trzy badaczki z Uniwersytetu Lubelskiego: dr hab. Magdalena Jaszek, dr Magdalena Mizerska-Kowalska i dr Anna Matuszewska.
 • Kobieta w laboratorium
  Pomyślnie wypadły pierwsze badania kliniczne szczepionki przeciwnowotworowej, w której wykorzystano wynalazek polskich specjalistów – powiedział prof. Jacek Jemielity z Uniwersytetu Warszawskiego.
 • Komórka rakowa pod lupą
  Wciąż poprawia się skuteczność leczenia nowotworów, jak również jakość życia pacjentów – ocenili w czwartek eksperci podczas VI Letniej Akademii Onkologicznej dla dziennikarzy, która odbywa się w Warszawie.
 • Jajniki
  W studiu "Dzień Dobry TVN" gościły Ksenia Kralska i Emilia Studnicka, które chorują na nowotwór jajnika z mutacją BRC. Panie opowiedziały o tym, jak dowiedziały się o swojej chorobie oraz o leku, który ratuje im życie. - Nie mamy żadnej alternatywy - zaznaczyła Studnicka. - Ten lek mniej uszkadza cały organizm, a trafia celowo w komórki nowotworowe - powiedziała Kralska.
 • Barack Obama
  Barack Obama chce przeznaczyć ponad miliard dolarów na poszukiwania leku na raka. Biały Dom poinformował, że w tym roku wydatki na ten cel wyniosą niemal 200 milionów a w kolejnych latach ponad 750 milionów.
 • Rabarbar
  Pomarańczowy barwnik, zwany parietyną, może spowolnić wzrost komórek rakowych, a nawet je zabić – przekonują naukowcy z Emory University w Atlancie. Barwnik ten znajduje się m.in. w rabarbarze i porostach.
 • Lekarz podaje pacjentowi lekarstwo
  Polska spółka BS-154 szuka sposobu na leczenie nowotworów, odpornych na dostępne środki - pisze "Puls Biznesu". W badania nad nową chemioterapią wielolekoodpornych nowotworów włączył się też między innymi Instytut Farmaceutyczny z Warszawy i Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej.
 • Zielona herbata
  Nie sposób wyliczyć wszystkich prozdrowotnych właściwości zielonej herbaty. Jedną z nich zainteresowali się bliżej naukowcy. Starają się wykorzystać ją w opracowywaniu skutecznych leków antynowotworowych.
 • Są nowe leki na białaczkę
  Przewlekła białaczka szpikowa może być w przyszłości uleczalna. Nadzieję na to dają nowe leki z grupy inhibitorów kinazy tyrozynowej drugiej generacji. Leki badane są od kilku lat na świecie, także w Polsce.